fbpx

Tocilizumab znacząco poprawia rokowanie u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem płuc typu Covid-19

Tocilizumab to kolejny lek, który budzi nadzieję na wyrównanie szans w walce z COVID-19. Badania wstępne są niezwykle obiecujące, a kolejne testy przeprowadza już szpital MSWiA w  Warszawie. W Polsce do tej pory eksperymentalnej kuracji poddano 27 chorych.

Substancja znana jest lekarzom i farmaceutom od lat, jako lek na reumatoidalne zapalenie stawów. Potrafi zahamować rozwój przypadłości i ochronić pacjenta przed trwałym kalectwem. Okazuje się, ze preparat może być przełomem w leczeniu koronawirusa.

-„Pacjenci, którzy otrzymali lek, już po kilku dniach zostali odłączeni od respiratora” – podkreślała prof. Katarzyna Życińska z CSK MSWiA.

Lekarze z Francuskiej grupy szpitalnej AP-HP już w tej fazie prac twierdzą, że zastosowanie terapii preparatem, zmniejszyło liczbę pacjentów kwalifikowanych do leczenia na intensywnej terapii. We Francji badaniu wzięło udział 129 pacjentów. 65 z nich leczonych było za pomocą Tocilizumabu, 64 innymi dostępnymi metodami. W pierwszej grupie kontrolnej przebieg choroby był znacznie łagodniejszy.

Stosowany jest w ciężkich przypadkach, kiedy wirus doprowadzi do niewydolności oddechowej i śródmiąższowego zapalenia płuc. Zaaplikowany pacjentom nieoddychającym samodzielnie zdecydowanie skraca czas, w którym muszą oni korzystać z respiratora.

Na czym polega jego działanie

Jeśli u chorego rozwinie się śródmiąższowe zapalenie płuc, jego system immunologiczny zaczyna produkować skrajnie różne substancje: zarówno te, które mają hamować jak i te, które podsycają stan zapalny. Tocilizumab podany w odpowiednim momencie kuracji, skutecznie blokuje zawodnika drużyny COVID-19, który zaognia stan zapalny.

Istnieje, więc spora szansa na ratunek dla chorych na COVID-19, znajdujących się w ostatnim stadium przebiegu ataku wirusa na organizm. Badania nad metodą trwają od początku pandemii, ale dopiero teraz wyniki testów zwiastują możliwość wprowadzenia leku na szeroką skalę.

Terapia wykorzystująca preparat na zapalenia stawów w walce z COVID-19 jest analizowana i wdrażana także w Chinach, USA i Włoszech. Polscy naukowcy są w ciągłym kontakcie z ekspertami z Turynu, z którymi nieustannie dzielą się wynikami prac.

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: rmf24.pl

Foto ilustracyjne

 

 

Dodaj komentarz