fbpx

Jakie kwiaty do sypialni? Kilka z nich ułatwi zaśnięcie

Oczyszczają pomieszczenie z substancji szkodliwych – benzenu, amoniaku i formaldehydu, a ich obecność pozytywnie wpłynie na układ nerwowy. Aby jednak kwiaty doniczkowe spełniły swoją rolę warto pamiętać o kilku rzeczach.

Kwiaty w sypialni. Bezpieczne?

Obecność kwiatów w mieszkaniu może być szczególnie istotna w okresie grzewczym, kiedy rzadziej otwieramy okna. Poza estetyką rośliny doniczkowe spełnią bowiem dodatkową funkcję – oczyszczą dom z substancji, które potencjalnie mogą być szkodliwe dla człowieka – benzenu, amoniaku i formaldehydu, ale również pochłoną promieniowanie z urządzeń elektronicznych.

Niestety reguły te znajdą zastosowanie w przypadku bardzo wielu kwiatów, ale nie wszystkich. Warto pamiętać, że sypialnia jest miejscem szczególnym, więc postawienie kwiatów w pomieszczeniu, w którym wypoczywamy musi być starannie przemyślane. W sypialni nie powinny znajdować się kwiaty wonne – ich silny zapach niekorzystnie wpłynie na jakość snu lub utrudni zaśnięcie. Zrezygnuj z begonii, lilii doniczkowej, fiołka afrykańskiego, hortensji, prymulka, oleandra i hiacynta. To rośliny wyjątkowo piękne – ale ze względu na silny zapach dobrze trzymać je w większym pomieszczeniu, które często jest wietrzone.

Oczyszczą powietrze

Zamiast tego w pokoju sypialnym warto postawić kaktusy i sukulenty – w tym aloes zwyczajny, opuncję, sansewierię czy kaktus bożonarodzeniowy. Pomocne w oczyszczaniu powietrza będą również figowiec, grudnik, filodendron, bluszcz pospolity, fikus i paproć. Jeśli w sypialni trzymasz sprzęt elektroniczny koniecznie spraw sobie skrzydłokwiat. Ta niezwykła roślina o rozłożystych, ciemnozielonych liściach, która podczas kwitnienia rodzi białe kwiaty posiada zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania z urządzeń elektronicznych.

Rośliny na dobry sen

Jeżeli masz problemy z zasypianiem, nieocenione okażą się lawenda, rozmaryn, melisa i jaśmin. Choć są to rośliny wonne ich olejki eteryczne podziałają nasennie i regenerująco na układ nerwowy.
Warto również pamiętać, że rośliny kwitną – a w wielu przypadkach wiąże się to z pyleniem. Jeśli jesteś alergikiem, zrezygnuj z roślin w sypialni lub postaw na kaktusy i sukulenty.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: medonet.pl

Dodaj komentarz