fbpx

Podładuje samochód i zapewni prąd. Oto fotowoltaiczne… drzewo!

Na początku 2023 r. powstanie pierwsze drzewo fotowoltaiczne. To rozwiązanie, które zapewni prąd pojedynczemu domowi i zasili miejskie pojazdy elektryczne.

Fotowoltaika staje się ważną gałęzią energii odnawialnej. Panele na dachach mieszkań, domów i garaży są już widoczne w niemal każdym miejscu na świecie. I nie ma się co dziwić. Panele słoneczne są inwestycją, która szybko się zwraca w postaci darmowego ciepła. I co ważniejsze – energia ta jest ekologiczna, bardzo wydajna i nie szkodzi planecie.

W odpowiedzi na rosnący trend firma SolarBotanic proponuje coś więcej – wysokie na pięć metrów drzewa fotowoltaiczne, które nie tylko dostarczą prąd mieszkańcom wielkich miast, ale również będą urozmaicać estetykę wielkomiejskich zaułków. Jak zapewniają producenci, pojedyncze drzewo będzie posiadać moc pięciu kilowatów – choć w planie jest zwiększenie mocy o kolejne jednostki.

Drzewa fotowoltaiczne znajdą również zastosowanie w elektromobilności. Jeśli urządzenia się przyjmą – w przyszłości będą mogły zostać rozszerzone o ładowarki do samochodów elektrycznych i w ten sposób staną się darmową stacją „tankowania”.

Jest jednak pewien minus. Fotowoltaiczne drzewa są drogą inwestycją – firma SolarBotanic wykorzystała nanotechnologię 3D w kształcie liścia, a nad rozwojem technologii czuwali najwięksi naukowcy z Burnel University London, Manufacturing Technology Center i University of Sheffield Advanced Manufacturing Research Center. Jak poinformowali producenci, pierwsze drzewa będą dostępne na początku 2023 r. – nie wiemy jednak w jakich miastach powstaną. Trzymamy kciuki, aby jak najszybciej trafiły do polskich metropolii.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: gadzetomania.pl

Dodaj komentarz