fbpx

Komórki wszczepione do oka mają leczyć cukrzycę

Zespół specjalistów ze szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technicznego stworzył mały implant zawierający komórki wytwarzające insulinę, przeznaczony do umieszczania w oku.

Badacze opisują, że gałka oczna, mimo że może wydawać się nieoczywistym miejscem, jest idealna z punktu widzenia takiej technologii.

Wewnętrzna struktura oka nie posiada komórek odpornościowych, które mogłyby zaszkodzić wszczepionemu materiałowi biologicznemu.

Dodatkowym atutem jest możliwość łatwego monitorowania implantu przez transparentność gałki ocznej, co eliminuje konieczność stosowania bardziej inwazyjnych metod.

Implant ma wymiary około 240 mikrometrów i jest umieszczany między rogówką a tęczówką.

„Stworzyliśmy innowacyjne urządzenie medyczne, które łączy mikro-narząd w mikro-strukturze, z zastosowaniem technologii podobnej do zapadki, co pozwala unikać dodatkowego mocowania” – tłumaczy prof. Wouter van der Wijngaart, jednen z twórców projektu.

Eksperymenty na myszach pokazały, że implant integruje się z okiem i działa prawidłowo przez wiele miesięcy.

Zastosowanie komórek trzustki produkujących insulinę (wysepki Langerhansa) w oku jest przedmiotem innych badań.

„Nasz produkt jest wyjątkowy i będzie służył jako fundament dla badań nad wykorzystaniem wysepek Langerhansa w przedniej komorze oka, co jest kluczowe dla badań nad transplantacją u ludzi z cukrzycą” – komentuje prof. Per-Olof Berggren.

„W kolejnych wersjach tego urządzenia planujemy wprowadzenie zaawansowanych funkcji, takich jak wbudowana elektronika czy system uwalniania leków” – podkreśla prof. Anna Herland.

Źródło: onlinelibrary.wiley.com

Dodaj komentarz