fbpx

Airbus Beluga XL: Samolot, który wygląda jak uśmiechnięty delfin

Jedni uważają go za najbrzydszy samolot na świecie, są też tacy, którzy na jego widok wybuchają śmiechem. Jedno jest pewne, nie da się przejść obok tej maszyny obojętnie. Jego pierwszy lot zakończył się pomyślnie, już niedługo rozpocznie regularne przeloty.

Uroczy czy też dziwny wygląd jest zasługa specyficznego malowania. Choć na pierwszy rzut oka przypomina delfina, to tak naprawdę nazwany i upiększony został na cześć zwierzęcia żyjącego w zimnych wodach – białuchy arktycznej. Airbus Beluga XL to 184-metrowy samolot, który łączy zdolność przenoszenia ładunków z wysoką prędkością i wydajnością modelu A300-600.
W kwietniu jego silniki pozytywnie przeszły testy, co wówczas oznaczało, że niedługo Airbus Beluga XL wzniesie się w powietrze. Pierwszy testowy lot samolot ma już za sobą – czwartkowy sprawdzian przeszedł pomyślnie.

Pojemność Airbusa Belugi XL wynosi 53 tony. Jest długi na 63.1 m, zaś jego wysokość to niecałe 19 m. Kokpit jest umieszczony dużo niżej niż w A300-600, aby uniknąć konieczności odłączania elektryczności, za każdym razem, gdy samolot jest ładowany i rozładowywany.

 

Dodaj komentarz