fbpx

Lepszy od grafenu! Polscy fizycy mają nowy „skarb”

 

Są szanse, że jednoatomowej grubości warstwy dwusiarczku molibdenu, związku naturalnie występującego w wielu skałach, okażą się w zastosowaniach elektronicz­nych lepsze od grafenu – donosi rmf24.pl.

Konkurencyjny dla grafenu materiał ze skał badają naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i są pełni optymizmu. Uważają, że molibdenit (naturalnie występująca forma związku) może stać się przyszłością elektroniki.

Jego przewagą nad grafenem jest obecność tzw. przerwy energetycznej. To oznacza, że materiał może być zarówno przewodnikiem, jak i izolatorem, a tranzystor z niego wykonany można wyłączyć.

Jak się szacuje, wyłączony tranzystor z dwusiarczku molibdenu zużywałby nawet kilkaset tysięcy razy mniej energii niż tranzystor krzemowy. Tranzystorów z grafenu wcale nie można wyłączyć – mówi dr hab. Adam Babiński.

Dodaje, że dzięki współpracy z naukowcami z Laboratoire National des Champs Magnétiques Intenses w Grenoble udało się uzyskać precyzyjniej­szy od dotychczaso­we­go model zjawisk zachodzących w sieci krystalicznej dwusiarczku molibdenu.

Eksperci podkreślają, że wyniki badań przybliżają wykorzystanie molibdenitu w przemyśle elektronicznym.

Autor: AJ

 

Źródło:
http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/grzegorz-jasinski/wiadomos…
http://www.fuw.edu.pl/informacja-prasowa/news2622.html…

Dodaj komentarz