fbpx

W wieku 84 lat napisała swoją pierwszą grę komputerową

Oto historia, która jest doskonałym dowodem na to, że wiek nie musi być dziś absolutnie żadnym ograniczeniem, a dzięki pasji, można dokonać wielkich rzeczy.

Masako Wakamiya, to starsza kobieta z Japonii, która w chwili śmierci mamy została absolutnie sama. Uświadomiła sobie, że będzie coraz mniej sprawna i w pewnym momencie to, co pomoże jej pozostać w kontakcie z ludźmi to cyfryzacja. Postanowiła spróbować. Opanowanie tak prozaicznej z naszego punktu widzenia czynności, jak poprawne włączenie i skonfigurowanie komputera zajęło jej jednak … 3 miesiące! Nie poddała się. Potem było już jednak tylko lepiej.

W wieku 84 lat z jej rąk wyszło gra Hinadan. Sama zaprogramowała grę komputerową! Gra polega na ułożeniu w odpowiedniej kolejności lalek ubranych w tradycyjne japońskie stroje. Masako jest dziś najstarszą programistką na świecie, a swoje umiejętności szlifowała do tego poziomu, by w ostateczności jej gra pojawiła się na AppStorze w 2017 roku.

 

Na dziś, jej aplikacja została pobrana prawie 200 tys. razy i jest oceniana na 4,9 gwiazdek, zbierając niebywale dobre komentarze.

Po stworzeniu gry Masako postanowiła, że wykorzysta dotychczas nabyte umiejętności w dobrym celu i zacznie popularyzować nowe technologie wśród swojego pokolenia. Jednym z największych wyzwań ludzkości jest dziś wykluczenie cyfrowe osób starszych. Przez brak podstawowych umiejętności cyfrowych są często spychani na absolutny margines społeczny.

Jak pokazała Masako osoby starsze mogą osiągnąć w tej dziedzinie bardzo wiele, o ile da się im taką szansę!

 

One thought on “W wieku 84 lat napisała swoją pierwszą grę komputerową

Dodaj komentarz