fbpx

Dyrektor WHO ogłosił oficjalny koniec pandemii Covid-19 na świecie

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że pandemia Covid-19 nie jest już globalnym zagrożeniem zdrowotnym. Informację przekazała agencja Reutera. WHO zmodyfikowała kategoryzację pandemii koronawirusa, która była w mocy od stycznia 2020 roku.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus z radością ogłosił, że Covid-19 przestało być zagrożeniem dla zdrowia na poziomie globalnym. Zauważył jednak, że koronawirus zmienił świat i nas samych. Jeśli nie wyciągniemy właściwych wniosków z pandemii i wrócimy do stanu sprzed niej, zawiódłoby to przyszłe pokolenia.

Chociaż szef WHO przekazał optymistyczną wiadomość, ostrzegł również przed niedocenianiem Covid-19. Podkreślił, że wirus nadal istnieje i zagraża milionom ludzi na świecie. „Wirus wciąż zabija i ewoluuje. Istnieje ryzyko pojawienia się nowych wariantów, które mogą prowadzić do gwałtownych wzrostów liczby zakażeń i zgonów” – zacytowała Ghebreyesus’a strona ONZ.

Koronawirus SARS-CoV-2 został po raz pierwszy zidentyfikowany w listopadzie 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei, liczącej 12 milionów mieszkańców. W marcu 2020 roku pandemia rozprzestrzeniła się, obejmując Europę i Amerykę Północną. Z danych ONZ wynika, że od początku pandemii z powodu Covid-19 zmarło na świecie ponad 6,9 miliona osób.

One thought on “Dyrektor WHO ogłosił oficjalny koniec pandemii Covid-19 na świecie

  • 9 maja 2023 at 18:27
    Permalink

    Nie jest i nigdy takim nie było, za to jest globalny kryzys ekonomiczny.

    Reply

Dodaj komentarz