fbpx

Już niedługo czeka nas kosmiczny spektakl – maksimum roju Eta Akwarydów

Nadciąga szczyt aktywności Eta Akwarydów, które będziemy mogli podziwiać również na polskim niebie. W przeciągu jednej godziny możliwe jest dostrzeżenie nawet do 30 „spadających gwiazd” przesuwających się po nieboskłonie.

Eta Akwarydy to coroczny deszcz meteorów, który ma miejsce pomiędzy 15 kwietnia a 27 maja. W tym roku najbardziej widowiskowy okres aktywności przypada na 5-6 maja, co oznacza największe zagęszczenie „spadających gwiazd” na niebie. Osoby zamieszkujące półkulę północną, w tym również Polskę, będą miały okazję zaobserwować od 10 do 30 lśniących obiektów przemierzających niebo w ciągu jednej godziny.

Meteory związane z rojem Eta Akwarydów pojawiają się w gwiazdozbiorze Wodnika, co sprawia, że najlepszym miejscem do obserwacji są północno-wschodnie obszary nieba, nisko nad horyzontem. Aby jak najlepiej doświadczyć tego zjawiska, warto udać się na zaciemnione tereny, z dala od sztucznego oświetlenia, gdzie można korzystać z otwartej przestrzeni i unikać zabudowań. Warto zaznaczyć, że do podziwiania „spadających gwiazd” nie potrzeba specjalistycznych urządzeń.

Czym jest rój Eta Akwarydów?

Eta Akwarydy to roj meteorów, którego nazwa wywodzi się od gwiazdy Eta Aquarii znajdującej się w gwiazdozbiorze Wodnika. Roj ten powstał w wyniku przelotów komety Halleya w pobliżu Słońca, która pozostawiła materiał na swojej orbicie. Orbita tej komety krzyżuje się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach – jedno z nich odpowiada za powstanie roju Eta Akwarydów, a drugie za roj Orionidów.

Pas pyłu tworzący Eta Akwarydy jest na tyle szeroki, że Ziemia przemierza go przez ponad miesiąc. W tym czasie meteory z tego roju przecinają nasze niebo, dostarczając niezwykłych widoków dla obserwatorów.

Dodaj komentarz