fbpx

Ciucholand Szafa Przyjaciół działa w Warszawie. Dla najbardziej potrzebujących.

 

Szafa Przyjaciół wspólnoty Sant’Egidio to miejsce, które pomaga osobom bezdomnym i ubogim. Jeśli podczas sprzątania znajdziecie ubrania, które nie są wam już potrzebne to nie wyrzucajcie ich. Spakujecie je do worka czy reklamówki i zawieźcie do Szafy Przyjaciół. Tam dostaną drugie życie. Oprócz ubrań, bezdomni mogą się w tym miejscu wyposażyć także w podstawowe środki czystości czy inne niezbędne do przeżycia na ulicy rzeczy, takie jak śpiwory czy plecaki.

Najbardziej potrzebne są rzeczy męskie. Ponad 90 procent osób, które odwiedzają Szafę Przyjaciół to mężczyźni.
– Zbliża się wiosna, dlatego najchętniej przyjmujemy rzeczy lżejsze, czyli kurtki wiosenne, bluzy, polary, spodnie (najlepiej ciemne), T-shirty czy skarpetki – wyjaśnia Sylwia Uryga. Oprócz odzieży, potrzebne są także buty, najlepiej jeśli będą to adidasy lub trampki. Szafę Przyjaciół odwiedzają w większości osoby bezdomne, dlatego potrzebują wygodnego obuwia.

Do Szafy Przyjaciół można także przynosić kosmetyki dla kobiet i mężczyzn, szczególnie dezodoranty, szczoteczki do zębów, pasty do zębów czy żele pod prysznic. Sylwia podkreśla, że najlepsze są kosmetyki w małych opakowaniach, ponieważ łatwiej je podzielić pomiędzy potrzebujących i wygodniej też później nosić cały czas przy sobie. – Bardzo prosimy naszych darczyńców, żeby przynosili rzeczy bez dziur, plam, wyprane. Takie, których nie wstydzilibyśmy się dać naszemu przyjacielowi – dodaje Sylwia.

Pomagać Szafie Przyjaciół możecie na kilka sposobów.

 1. Ubrania, które chcecie oddać dla potrzebujących należy przynieść do Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu, przy ul. Tamka 4a, wejście furtką od ulicy Elektrycznej (stacja Metro Centrum Nauki Kopernik).Godziny otwarcia (z wyjątkiem świąt i przedłużonych weekendów):
  • Osoby potrzebujące:
   czwartki od 17:00 do 19:00
  • Darczyńcy:
   poniedziałki od 18:00 do 20:00
 2. W poniedziałki przyjmowane są ubrania od wszystkich darczyńców. Wtedy odbywa się też wieszanie, układanie i segregowanie. Szafa Przyjaciół poszukuje osób, które w tym pomogą. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to wystarczy napisać maila na adres: szafaprzyjaciol@gmail.com i zgłosić swoją chęć.
 3. Z kolei w czwartki te ubrania są rozdawane potrzebującym, czyli osobom bezdomnym i ubogim. – Szukamy ludzi, którzy chcieliby się z naszymi gośćmi zaprzyjaźnić. Wymaga to już większego zaangażowania, ale bardzo zachęcam. To prawdziwa przygoda, która pozwala też wiele się nauczyć – dodała na koniec Sylwia Uryga.

 

Czytaj więcej na: warszawanaszemiasto.pl

Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz