fbpx

Chłodna czy ciepła? Źródlana czy mineralna? Sprawdź, którą wodę pić, aby sobie nie zaszkodzić

Nadeszło lato, a wraz z nim wyższa temperatura powietrza. Nasze ciało intensywniej paruje nawet podczas niewielkiego wysiłku. W tym okresie ważne jest, aby zadbać o intensywne nawodnienie. Skutki utraty wody w organizmie mogą być groźne dla zdrowia i … dobrego nastroju! Sprawdź, którą wodę pić i …jak pić!

Napij się wody!

Woda w organizmie pełni funkcję rozpuszczalnika elektrolitów i związków powstających w procesach metabolicznych – pomaga usunąć z ciała produkty uboczne materii oraz jest naturalnym środkiem transportu składników odżywczych, witamin i hormonów.

Organizm dorosłego człowieka składa się z ok. 70% wody. Jej ubytek na poziomie zaledwie 1% powoduje pogorszenie się funkcji kognitywnych, a 5-6 % utrata płynów może mieć konsekwencje groźne dla życia. Jeśli chce ci się pić – czyli odczuwasz typowe pragnienie – to znak, że twoje ciało już zaczęło doświadczać stanu suszy – czyli odwodnienia. To pierwszy, najmniej kłopotliwy sygnał od ciała, że potrzebuje wody. Kolejne sygnały mogą być mniej przyjemne – a z pewnością bardziej dotkliwe.

Badania potwierdzają tezę

W 2014 r. Francuscy badacze udowodnili, że osoby, które podwoiły ilość wypijanej w ciągu dnia wody, powodowała u nich lepszy nastrój i więcej energii do działania. W drugiej grupie uczestnicy eksperymentu z mniejszą ilością wody do wykorzystania skarżyli się na pogorszenie samopoczucia, senność i bóle głowy. Co więcej, pod wpływem odwodnienia rejestrowano więcej kontuzji i urazów podczas wysiłku fizycznego.

W innym eksperymencie udowodniono, że u starszych pacjentów, którzy przebywali w szpitalu i cierpieli z powodu odwodnienia, śmiertelność była wyższa niż u tych z właściwą podażą płynów. Podczas gdy u tych pierwszych śmiertelność wynosiła 44 % to w grupie prawidłowo nawodnionej śmiertelność oscylowała na poziomie ok. 17 %. Eksperci twierdzą, że odsetek zgonów w przypadku starszych pacjentów z niewłaściwie leczonym odwodnieniem może przekraczać 50 %. Zatem stwierdzenie, że picie wody może być kwestią życia lub śmierci nie jest przesadzone. To fakt mający potwierdzenie w nauce.

Objawy odwodnienia

Do pierwszych objawów odwodnienia należą: silne pragnienie, suchość w ustach, trudności z wymową, pogorszenie się funkcji kognitywnych w tym koncentracji. Pojawia się zmęczenie, oddech staje się szybszy, pojawiają się obrzęki w ciele, zaburzenia widzenia, a mocz jest barwy ciemnożółtej. Jeśli pojawi się któryś z powyższych objawów, nie zwlekaj – napij się chłodnej wody – najlepiej mineralnej z sumą składników ok. 1500 mg/ litr lub więcej. Unikaj spożywania wody destylowanej, przegotowanej czy źródlanej. Ich niska podaż składników mineralnych (a w przypadku wody destylowanej – ich brak) nie nawodni, a może spowodować szybszą utratę cennych składników w ciele i przyśpieszyć odwodnienie.

Koniecznie przeczytaj też o życiodajnej wodzie wodorowej

którą wodę pić
https://bialywiatr.com/produkt/zyciodajna_woda_wodorowa/

oraz najlepszej książce o wodzie, która otworzy Ci oczy na temat spożywania życiodajnego płynu.

Obydwie lektury są do nabycia na stronie wydawnictwa Biały Wiatr.

którą wodę pić
https://bialywiatr.com/produkt/nie-jestes-chory-jestes-spragniony/

O wodzie pisaliśmy też dużo TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
ktociewyleczy.pl

 

Dodaj komentarz