fbpx

Zablokowana rzeka wreszcie doczeka się ryb. Po ponad 50 latach udrożniono Jemielnicę

Ekolodzy przywrócili przepływ rzece Jemielnicy w województwie opolskim, która była zablokowana od lat 70. Ich działania umożliwią migrację ryb w dopływach Odry, zapewniając im bezpieczniejsze schronienie.

WWF Polska ogłosiło akcję udrażniania Jemielnicy, na której od ponad 50 lat znajdował się betonowy próg wodny, zakłócający lokalny ekosystem. W weekend 6-7 lipca ekolodzy z WWF oraz członkowie Stowarzyszenia Przyrodniczo-Kulturalnego “Pod Prąd” z Opola otworzyli rzekę dla migracji ryb i utworzyli bystrze — odcinek rzeki o przyspieszonym przepływie wody.

Udrożniona Jemielnica pomoże wielu rybom

— Próg na Jemielnicy jest pierwszą barierą dla ryb wchodzących z Odry do Małej Panwi, a następnie do Chrząstawy, więc likwidacja tego progu otwiera im drzwi w górę rzeki. W ciągu kilku najbliższych dni przywrócimy tym samym łączność dla migracji ryb z rzek: Odry, Jemielnicy i Małej Panwi — wyjaśniał Piotr Nieznański, ekspert ds. polityki środowiskowej WWF Polska. Usunięcie progu o wysokości niespełna metra umożliwiło przepływ ryb na odcinku aż 20 km.

Akcja ekologów odbyła się w kluczowym momencie dla życia rzeki. Organizacja informowała, że w zasolonej i zanieczyszczonej Odrze odnotowano śnięcia ryb przez ostatnie tygodnie.

Inicjatywa społeczna odblokowania rzeki

“Udrożnienie Jemielnicy to niskobudżetowy projekt organizacji społecznych, zrzeszonych w Koalicji Ratujmy Rzeki. Koszt udrożnienia betonowego progu wyniesie łącznie ok. 150 tys. zł”- podało WWF. Podkreślono również, że podobne lokalne działania nie były finansowane z funduszy publicznych w ostatnich latach.

Na niecałe dwa lata po katastrofie odrzańskiej, nadal podnoszone są głosy o potrzebie pomocy rzece. Organizacja informuje, że mimo planowania strategii wsparcia ekosystemu, wciąż brakuje konkretnych i mierzalnych działań.

Dodaj komentarz