fbpx

Z Wisły wyłowiono skarb sprzed 1000 lat

Wisła po raz kolejny udowadnia, że skrywa w swoich głębinach fascynujące tajemnice. W trakcie prac związanych z pogłębianiem basenu portowego we Włocławku natrafiono na niezwykłe znalezisko — miecz datowany na IX lub X wiek, co stało się sensacją wśród specjalistów z dziedziny archeologii.

Odkrycie to miało miejsce w piątek, 12 stycznia. Dzięki czujności jednego z pracowników, który tego dnia zajmował się pogłębianiem basenu przy ul. Piwnej, udało się odkryć niezwykły artefakt. W godzinach porannych, podczas rutynowych prac, w materiałach wydobytych z dna rzeki zauważono nietypowy przedmiot. Szybkie sprawdzenie tego, co wydobyła koparka, ujawniło, że jest to bardzo stary miecz. Wojewódzki konserwator zabytków został niezwłocznie poinformowany o odkryciu.

Miecz wikingów odkryty w Polsce

Specjaliści twierdzą, że odnaleziony miecz należał do wikingów. Jest to odkrycie o wielkim znaczeniu. Mimo korozji i pokrycia tlenkami, broń ta jest w tak dobrym stanie, że umożliwiła archeologom precyzyjną ocenę. Szacunki wskazują, że miecz może liczyć sobie ponad 1000 lat, co sugeruje, że pochodzi z wczesnych okresów polskiej państwowości.

Archeologiczna sensacja

To znalezisko z 12 stycznia stanowi bardzo ważny artefakt archeologiczny, będąc sukcesem na skalę krajową. W Polsce tak rzadkie odkrycia jak to liczą sobie zaledwie na kilkaset. Ich wartość nie leży jedynie w samym fakcie odkrycia, ale także w stanie zachowania, który pozwala na precyzyjne ustalenie pochodzenia i wieku artefaktu. Archeolodzy podkreślają, że w Polsce podobne odkrycia mają miejsce raz na wiele lat.

Przyszła atrakcja muzealna

Zabytek ten został tymczasowo przewieziony do Torunia przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, gdzie czeka go konserwacja. Miecz, uznany za archeologiczną sensację, będzie badany i testowany w pracowni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest to znalezisko delikatne i niezwykle cenne. Eksperci są zgodni, że po zakończeniu badań, miecz powinien trafić do Muzeum Historii Włocławka, co stanowiłoby hołd dla miejsca jego odkrycia.

Dodaj komentarz