fbpx

Na niebie pojawi się “zielona kometa”. Ostatni raz była widziana 50 tysięcy lat temu

Na przełomie stycznia i lutego na niebie pojawi się ciekawe zjawisko astronomiczne — “zielona kometa”. Jest to zjawisko niezwykle rzadkie. Zdaniem naukowców, ostatni raz kometa była widziana 50 tysięcy lat temu.  Minimum tyle samo czasu upłynie, zanim pojawi się ponownie w pobliżu Ziemi.

Obiekt C/2022 E3 zwany “zieloną kometą” został odkryty w marcu 2022 roku.

Ostatnio kometa była widoczna z Ziemi ok. 50 tysięcy lat temu, czyli w czasach epoki lodowcowej. Następnym razem będzie można ją zobaczyć za kolejne 50 tysięcy lat.

Kometa wkrótce zbliży się do Słońca, a później będzie przemieszczała się w kierunku Ziemi. Nie będzie jednak stanowiła dla nas zagrożenia i minie naszą planetę w bezpiecznej odległości.

“Podczas podróży przez Układ Słoneczny kometa C/2022 E3 znajdzie się w punkcie peryhelium (najbliżej Słońca) 12 stycznia, a w perygeum (najbliżej Ziemi) 1 lutego” – poinformowała NASA.

“Zielona kometa” będzie jednak widoczna tylko dla obserwatorów na półkuli północnej, czyli również w Polsce.

Gdy kometa znajdzie się najbliżej Ziemi, wciąż będzie ją dzielić od naszej planety 42 miliony kilometrów. Według NASA, jest duża szansa, by zobaczyć kometę gołym okiem na przełomie stycznia i lutego.

Komety to mieszaniny pyłów oraz skalno-lodowych drobnych odłamków. Składają się z lodu, metanu, amoniaku oraz dwutlenku węgla. Pod wpływem promieniowania słonecznego oraz wiatru słonecznego materia komety paruje, co tworzy ciągnącą się za nią jasną smugę.

 

Dodaj komentarz