fbpx

Simpsonowie przewidzieli przyszłość? Co najmniej 10 dziwnych przypadków…

Simpsonowie to amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga i emitowany w amerykańskiej stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów.

Simpsonowie są obecni na antenie od ponad 30 lat, więc zetknęli się z wieloma tematami, które pojawiają się także w prawdziwym życiu. Jednak niektóre wątki są łudząco podobne do prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w realu, ale w przyszłości, co sprawia, że stają się co najmniej intrygujące…
Poniżej wymieniamy niektóre z najdziwniejszych przepowiedni scenarzystów Simpsonów, którzy rozpoczęli emisję serialu w 1989 roku.

  1. Prezydent Trump

Simpsonowie prawidłowo i szokująco przewidzieli, że Donald Trump zostanie prezydentem USA w 11. odcinku 17. sezonu wyemitowanym w 2000 roku. W programie Lisa wspomina, że “odziedziczyła po prezydencie Trumpie niezły kryzys budżetowy”.
W Simpsonach pojawiła się nawet scena, w której widziano Trumpa machającego ze schodów ruchomych- niemal dokładnie odzwierciedlająca jego zdjęcie zrobione w 2015 roku w realu.
Scenarzysta Al Jean, zapytany przez Radio 1 Newsbeat, jak udało im się to zrobić, odpowiedział: “W 2000 roku szukaliśmy zabawnej gwiazdy, która byłaby prezydentem”.

Simpsonowie

2. Afera końska

W 1994 roku w odcinku 19 sezonu 5 Lunch Lady Doris użyła “różnych części konia” do przygotowania obiadu w szkole podstawowej w Springfield. W 2013 roku *FSA w Irlandii znalazła końskie DNA w 1/3 próbek hamburgerów wołowych z supermarketów i gotowych dań oraz DNA innych zwierząt w 85% produktów.

*Food Safety Authority -komisja badająca bezpieczeństwo żywności –przyp. tłumacza

3. Wieżowiec The Shard w Londynie

Odcinek 19 sezonu 6 z 1995 roku nosił tytuł “Wesele Lisy” i zawierał kilka nieoczekiwanych przepowiedni. Lisa wybrała się na wycieczkę do Londynu i za mostem Tower Bridge zobaczyła wieżowiec, który wygląda prawie tak samo jak The Shard, nawet lokalizacja była prawidłowa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że budowa The Shard rozpoczęła się w 2009 roku, czyli 14 lat po emisji serialu Simpsonowie.

Simpsonowie

4. Bibliotekarz-robot

Ten odcinek również pochodził z Sezonu 6. W odcinku 19 bibliotekarze zostali zastąpieni przez roboty w swoim wszechświecie.

W rzeczywistości studenci robotyki z Uniwersytetu w Aberystwyth zbudowali prototyp chodzącego robota bibliotecznego, a naukowcy z Singapuru rozpoczęli testy własnych robotów-bibliotekarzy.

5. Trójoka ryba

W odcinku 4 sezonu 2, Bart łapie w rzece obok elektrowni trójokiego Blinky’ego. To wydarzenie trafia później na lokalne pierwsze strony gazet.
10 lat później odkryto trójokiego w Argentynie. Tamtejszy zbiornik wodny również otrzymywał wodę z pobliskiej elektrowni jądrowej. Czyż to nie zastanawiające?

Simpsonowie

6. Równanie bozonu Higgsa

Informacja o tym pojawiła się w 1998 roku w odcinku 1 sezonu 8. Odcinek nosił tytuł “Czarodziej z Evergreen Terrace”. Homer Simpson został wynalazcą i został postawiony przed skomplikowanym równaniem na tablicy. Według Simona Singha, który jest autorem książki “The Simpsons and Their Mathematical Secrets”, równanie to przewiduje masę cząstki bozonu Higgsa.

Po raz pierwszy została ona przewidziana w 1964 roku przez profesora Petera Higgsa i pięciu innych fizyków, ale dopiero w 2013 roku naukowcy odkryli dowód istnienia bozonu Higgsa w eksperymencie wartym 10,4 miliarda funtów (13 miliardów dolarów).

7. Wirus Ebola

Niektórzy wierzą, że Simpsonowie przewidzieli wybuch epidemii Eboli w 2014 roku, 17 lat przed tym, jak do niej doszło. W odcinku 9. 3. sezonu, w scenie z “Lisa’s Sax”, Marge zasugerowała choremu Bartowi, że powinien przeczytać książkę, która nosiła tytuł “Curious George and the Ebola Virus”. Wirus nie był szeroko rozpowszechniony w latach 90. ubiegłego wieku, ale kilka lat później trafił na czołówki gazet.
Wirus Ebola został po raz pierwszy odkryty w 1976 r. i choć ostatnia epidemia była najgorsza z dotychczasowych, to w 1995 r. w Demokratycznej Republice Konga zabił 254 osoby, a w 2000 r. w Ugandzie – 224.

Simpsonowie

8. Wadliwy automat do głosowania

W sezonie 20 i odcinku 4, w 2008 roku Homer Simpson próbował zagłosować na Baracka Obamę w wyborach w USA, ale jego głos został zmieniony przez wadliwą maszynę. Cztery lata później maszyna do głosowania w Pensylwanii musiała zostać usunięta, ponieważ wciąż zmieniała głosy oddane na Baracka Obamę na głosy na jego republikańskiego rywala Mitta Romneya.

Simpsonowie

9. Atak tygrysa

Magicy Seigfried i Roy zostali sparodiowani w 5. odcinku 10. sezonu 1993. Odcinek nosił tytuł “$pringfield”, a mężczyżni  zostali zaatakowani przez tresowanego białego tygrysa podczas występu w kasynie.
W prawdziwym życiu iluzjonista Roy Horn z zespołu Siegfried and Roy został zaatakowany podczas występu w 2003 r. przez białego tygrysa Montecore. Udało mu się przeżyć, ale w wyniku ataku doznał wielu obrażeń.

10. Smartwatche

Smartwatche zostały zaprezentowane w 6. odcinku 19. sezonu. W programie przedstawiono pomysł zegarka, który mógłby służyć jako telefon. Najdziwniejsze jest to, że program został wyemitowany w 1995 r., czyli prawie 20 lat przed pojawieniem się na rynku zegarka Apple Watch.

Simpsonowie

A Wy? Co sądzicie na ten temat? Przypadek?:)

 

Grafika: The Simpsons, Cspan

Źródło: The Truth Theory

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

One thought on “Simpsonowie przewidzieli przyszłość? Co najmniej 10 dziwnych przypadków…

  • 16 maja 2022 at 22:16
    Permalink

    sadzę tyle, że wynalazcy, managerowie, pretendenci oglądali Simpsonów, którzy stali się inspiracja i tyle 😉

    Reply

Dodaj komentarz