fbpx

„Najbrzydsza kobieta świata”. Jej historia łapie za serce!

W 1996 r. powiedziano o niej, że to „najbrzydsza kobieta świata”. Z powodu rzadkiej choroby Lizzie Velásquez długo musiała walczyć ze społecznym napiętnowaniem. Dziś dzieli się z młodymi ludźmi sposobem na sukces – radzi, jak mimo przeciwności losu, spełniać marzenia, nie tracąc przy tym siebie. Na TED jej wykład obejrzało już ponad 12 mln osób.

Wątpliwa sława

Lizzie Velásquez dość szybko stała się sławna, bo już w wieku 17 lat – a wszystko za sprawą przykrego filmu, w którym bez zgody wykorzystano jej wizerunek. W 1996 r. nagranie zatytułowane „Najbrzydsza kobieta na świecie” podbiło internet, stając się jednocześnie wątpliwym sukcesem młodej dziewczyny, która przeżyła emocjonalne piekło. Niewiele osób zadało sobie wówczas trud, aby poznać prawdziwą historię Lizzie.

Bohaterka nagrania przyszła na świat w 1989 r. jako wcześniak. Lekarze nie sądzili, że przeżyje – Lizzie ważyła zaledwie 1,2 kg i zdiagnozowano u niej rzadką wadę genetyczną – zespół Wiedemanna-Rautenstrauch. Ten syndrom progerii noworodkowej objawiał się zanikiem tkanki tłuszczowej, zahamowaniem wzrostu i dysmorfią czaszki.

Trudne początki

Po pierwszych dobach – gdy stan dziewczynki się ustabilizował – lekarze ostrzegli rodziców, że dziecko może już nigdy nie opuścić szpitala – być może będzie mieć problemy z mową i poruszaniem się. I choć niektóre przypuszczenia lekarzy się sprawdziły – Lizzie waży zalewie 27 kg, ma problemy ze wzrokiem i nie widzi na jedno oko – to ostatecznie wiedzie dość normalne życie. I choć choroba sprawia, że każdego dnia musi pokonywać wiele trudności (także na polu społecznym) to swoim przykładem udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Wypruwałam sobie żyły, a moją motywacją byli ludzie, którzy mówili mi, że nie mogę nic osiągnąć. Ich sceptycyzm motywował mnie i pozwalał działać. Wykorzystajcie sceptycyzm ludzi, którzy są wokół was, aby poczuć się lepiej. Gwarantuję wam, że wygracie – wyznała Lizzy.

Przemowa na TED

Dziś 32-letnia Lizzie spełnia się jako influencerka i motywuje osoby, które z różnych względów mają trudno w życiu, by odważnie sięgały po swoje marzenia i nie dały się zamknąć w ciasnej szufladzie cudzych opinii. Jej zdaniem każdą trudność można przekuć w trampolinę do rozwoju, o ile posiada się właściwe nastawienie. Dziś Lizzie nie tylko nagrywa filmy na publicznym kanale YouTube, ale również podróżuje z wykładami po Stanach Zjednoczonych. Jej przemowa wygłoszona na konferencji TED z 2017 r. stała się „wiralem”, który odtworzono 12 mln razy. Ten film nareszcie przyniósł Lizzie należytą sławę – miejmy również nadzieję, że „utarł nosa” twórcom nagrania z 1996 r.

 

 

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Kim jest Lizzie Velásquez? Mówią o niej „najbrzydsza kobieta świata” | WP abcZdrowie

 

 

 

Dodaj komentarz