fbpx

Tekla Juniewicz z Gliwic skończyła 116 lat. To druga najstarsza osoba na świecie!

Tekla Juniewicz, mieszkanka Gliwic, skończyła kilka dni temu 116 lat. To najstarsza Polka i druga pod względem długowieczności osoba na świecie!

Sędziwa jubilatka urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku na dzisiejszej Ukrainie. Po II wojnie światowej i przesiedleniach zamieszkała wraz z mężem Janem Juniewiczem i rodziną w Gliwicach. W 2017 r. została, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, najstarszą żyjącą Polką.  Zaś w kwietniu  tego roku po śmierci Kane Tanaki z Japonii, stała się drugą pod względem wieku osobą na świecie.

Jubilatka urodziła na terenie ówczesnych Austro-Węgier, ok. 40 km od Lwowa.  Gdy miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 – gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

Pani Tekla przeżyła najstarszą córkę i swoich zięciów. W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina jeszcze w komplecie opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Od tego czasu jej losy na stałe są związane z tym miastem na Śląsku.

Po śmierci męża, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama.  Sama doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka.

W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dr. Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Życzenia Pani Tekli złożył Prezydent RP Andrzej Duda – Dziękujemy za to, że wciąż dzieli się Pani swoim doświadczeniem i dobrocią. Z całego serca życzymy Pani kolejnych lat wśród najbliższych w zdrowiu i pomyślności.

TUTAJ pisaliśmy o innych długowiecznych seniorach.

Źródło: rmf24.pl

Foto: Przemysław Keler/KPRP

Dodaj komentarz