fbpx

Edukacja w autobusie? Uzbekistan wprowadza przedszkola na kółkach

Pięć lat temu w Uzbekistanie tylko jedno na czworo dzieci chodziło do przedszkola. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się mobilne przedszkola na kółkach ulokowane w autobusach wypełnionych książkami. Dzięki temu edukacja trafi do odległych terenów wiejskich kraju. 

Każdego ranka w odległych górach Uzbekistanu dzieci w wieku przedszkolnym wsiadają do jaskrawożółtych autobusów szkolnych wyposażonych w masę plastyczną, książki, zabawki i w pełni wyszkolonych nauczycieli. Następne kilka godzin spędzają na malowaniu, graniu, tworzeniu i śpiewaniu. To będzie ich pierwszy kontakt z czymś, co jest kluczowe dla pielęgnowania ich przyszłego potencjału: wczesnej edukacji.

Pięć lat temu zaledwie jedno na czworo dzieci w kraju chodziło do przedszkola, a w odległych rejonach zaledwie jedno na dziesięć. Rząd wymyślił nowatorskie rozwiązanie: specjalnie zaprojektowane autobusy szkolne, które dowoziłyby edukację do dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat w najbardziej odległych regionach.

Od czasu ich uruchomienia w 2017 roku, nabór do przedszkoli skoczył z 27 procent do 67 procent, a celem jest osiągnięcie 80 procent do 2026 roku.
Flota autobusów podróżuje przez góry, zatrzymując się w innej wiosce każdego dnia, zapewniając trzy godziny nauki opartej na zabawie dla maksymalnie 16 dzieci naraz. Każdy autobus jest wyposażony w panele słoneczne do zasilania klimatyzacji i kuchenki mikrofalowej oraz maleńką łazienkę. Mogą one funkcjonować całkowicie poza siecią energetyczną – jest to niezbędne w regionie, gdzie elektryczność i bieżąca woda mogą być rzadkością.

Zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do edukacji przedszkolnej, która jest integracyjna, opiekuńcza i kreatywna, jest kluczowe – powiedziała Stefania Giannini, asystentka dyrektora generalnego ds. edukacji UNESCO. –Uzbekistański projekt 'Przedszkole na kółkach’ oferuje model, który może zainspirować kraje na całym świecie do osiągnięcia tego samego celu.

Zdjęcie główne: Ministerstwo Edukacji Przedszkolnej Uzbekistanu

Źródło: positivenews.com

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno o podróżowaniu, życiowych zmianach i języku angielskim

Dodaj komentarz