fbpx

Michael Grab i jego fascynujące rzeźby

Metod na walkę ze stresem jest wiele, ale jedną z najoryginalniejszych jest… tworzenie pionowych konstrukcji z kamieni bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. Mistrzostwo osiągnął w tym Michael Grab – “rzeźby”, które tworzy, są fascynujące. Kiedy je oglądamy, chcemy zadać tylko jedno pytanie: jak on to robi?

  • Moje układanie zaczęło się latem 2008 roku, gdy przemierzałem Boulder Creek w Kalifornii i zobaczyłem kamienie ułożone właśnie w ten sposób. Zaciekawiło mnie, jak to możliwe, dlatego też podjąłem się próby zrobienia tego samego – przyznaje Grab.

Teraz to pasja Graba. Mężczyzna praktykuje ją od wielu lat. Do tworzenia nietypowych rzeźb Grab nie potrzebuje ani grama kleju – wystarczy mu tylko ziemska grawitacja

Wydaje się to Wam nieprawdopodobne? To przeczytajcie, co ma do powiedzenia na ten temat Tomasz Rożek, fizyk i publicysta naukowy:

  • Można budować konstrukcje, które na pozór nie mają prawa się utrzymać. Na przykład widelce na skraju łyżki, czy butelka z winem z skraju deseczki. Zawsze chodzi o to, żeby równowaga sił była zachowana. Czy tak jest w przypadku kamieni, tego oczywiście nie wiem. Żeby to wiedzieć, musiałbym być na miejscu – mówił w rozmowie z nami.

Medytując z kamieniami

Twórca swoje zajęcie traktuje jako sposób na odreagowanie. Niektórzy medytują, inni uprawiają sport, a Grab układa kamienie.

  • Moje zajęcie ma w gruncie rzeczy dużo wspólnego z medytacją – przyznaje. – To w żadnym stopniu nie jest łatwe, niejednokrotnie doprowadza mnie za to do tzw. szewskiej pasji – dodaje.

“Nie próbuj. Rób”

Michael Grab w swoim życiu inspiruje się słowami mistrza Yody, jednego z bohaterów filmowej sagi “Gwiezdne Wojny”: “Nie próbuj. Rób. Albo nie rób. Nie ma próbowania” (ang. “Try not. Do. Or do not. There is no try”).

  • To wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, zdolności adaptacyjnych – zaznacza Grab. – Trzeba mieć pewny, spokojny oddech i pewne dłonie. Ale to wszystko i tak niewiele znaczyłoby, gdybym stale nie ćwiczył – dodaje.

Inspiracja dla ludzi

Mężczyzna zdał sobie sprawę, że jego dzieła w unikalny sposób działają nie na niego, ale i na każdego oglądającego je człowieka.

  • Często inspirują ludzi w piękny, magiczny sposób, utwierdzając ich w przekonaniu, że absolutnie wszystko jest możliwe – zaznacza.

Galeria:

Żródło: onet.pl

One thought on “Michael Grab i jego fascynujące rzeźby

Dodaj komentarz