fbpx

Odkryto lecznicze właściwości miłości

Psychologowie z niemieckich uniwersytetów w Jenie i Kassel przeprowadzili badanie kliniczne, które miało za zadanie zbadanie wpływu uczuć na kondycję ludzi. W badaniu studiowano zdrowie 245 par w wieku od 18 do 30 lat i wszystko wskazuje na to, że miłość działa na nas lepiej niż wszelkie leki uspokajające.

Miłość podejrzewano od zawsze jako źródło pozytywnych efektów. Potrafi być ona stymulująca dla twórców, którzy pod jej wpływem napisali nie jedno dzieło. Teraz jednak stwierdzenie zdrowotnej roli miłości zyskało umocowanie naukowe.

Z badań przeprowadzonych przez niemieckich psychologów wynika, że da się zobaczyć korelację między neurotyzmem (osobowość charakteryzująca się impulsywnością i chronicznym niepokojem) i satysfakcją w związku.

Ponadto, badacze poprosił wolontariuszy aby wyobrażali sobie różne scenariusze i rozmawiali o swoich reakcjach na fikcyjne wydarzenia. Ta część pracy była kluczowa, bo ludzie z charakterem neurotycznym postrzegają informacje ze świata zewnętrznego w zupełnie inny sposób.

Tacy osobnicy są o wiele bardziej wrażliwi na negatywne zmiany w ich otoczeniu i mają tendencję do interpretowania niejednoznacznych sytuacji w zdecydowanie negatywny sposób i często nawet nie próbowali rozważać ich w pozytywnym lub neutralnym znaczeniu.

Po przeanalizowaniu odpowiedzi, naukowcy odkryli, że jeśli jeden z uczestników eksperymentu polegała na związku, zdecydowanie mniej negatywnie reagował na różne niejednoznaczne sytuacje. W dokumencie opisującym konkluzje z doświadczenia można przeczytać następujące stwierdzenie.

„Jesteśmy w stanie pokazać bardzo ważne zmiany zachodzące u ludzi, którzy są w długoterminowych romantycznych związkach. Stają się oni bardziej pewni siebie, a ich tożsamość się stabilizuje. Co więcej, pozytywne doświadczenia i emocje wynikające z tych stosunków, prawdopodobnie zmieniają postrzeganie przez nich negatywnych sytuacji.”

 

Naukowcy doszli zatem do wniosku, że miłość realne wpływa na nasze zdrowie. Z pewnością zmniejsza niepokój i neurotyczność, a tym samym działa na organizm lepiej niż jakikolwiek środek uspokajający.

 

Źródło: tylkomedycyna.pl

Dodaj komentarz