fbpx

Japoński miliarder zaprasza chętnych do podróży w kosmos

Yusaku Maezawa zaprasza chętnych do udziału w pierwszej cywilnej misji na Księżyc. Miliarder ogłosił nietypową rekrutację, która wyłonić ma ośmioosobową załogę. Pierwszy cywilny lot w przestrzeń kosmiczną planowany jest na 2023 rok. Załoga poleci w stronę Księżyca, okrąży go, po czym wróci na ziemię.

Rekrutacja jest otwarta dla wszystkich chętnych na kosmiczną podróż.

– Chcę, aby przyłączyli się ludzie z różnych środowisk – mówi w wideo promującym misję.

Pierwszy cywilny lot w kosmos nosić o nazwie „dearMoon” zorganizowany zostanie przez firmę SpaceX Elona Muska w 2023 r. W planach jest okrążenie Księżyca.

– To nie miało miejsca nigdy wcześniej. Zamierzamy minąć Księżyc i oczkujemy, że ludzie dotrą tak daleko, jak nikt inny wcześniej – skomentował Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX.

Podróż w stronę księżyca ma trwać 3 dni, przez kolejne 3 dni statek będzie się zbliżał do Ziemi. Załoga pierwszego cywilnego lutu w kosmos będzie liczyć 10 do 12 osób. Osiem miejsc zajmą osoby wyłonione przez miliardera.

– Wykupiłem wszystkie miejsca na pokładzie, więc będzie to prywatna podróż – powiedział.

Statek kosmiczny zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Starship.

Kryteria rekrutacji

Na początku miliarder miał zaprosić do udziału w wyprawie artystów z całego świata. Jak przyznał, jego plan ewoluował.

– Stwierdziłem, że każda osoba, która robi w swoim życiu coś kreatywnego, może być „artystą” – powiedział.

Kandydaci do lotu w kosmos muszą spełnić dwa główne kryteria. Nie jest jednak wymagana ponadprzeciętna sprawność fizyczna czy konkretne wykształcenie. Jak powiedział Maezawa kandydaci „powinni rozwijać swoją działalność tak, aby pomagać ludziom i całemu społeczeństwu” oraz „powinni być gotowi do niesienia pomocy współtowarzyszom podróży, którzy mają podobne aspiracje”.

Rekrutacja podzielona została na pięć etapów. Chętni mogą zgłaszać się przez stronę dearmoon.earth.

Dodaj komentarz