fbpx

Nowy gatunek. Ptak o piórach niczym z Vantablacku, które pochłaniają 99,95% światła

Cudowronki to rodzina urodziwych zwierząt znanych ze swojego wymyślnego upierzenia, używanego przez samców aby przyciągnąć uwagę samic. Występujące głównie w Nowej Gwinei i wschodniej Australii, te ptaki nadal stanowią niemałą zagadkę dla badaczy. Dobrym przykładem jest ozdobnik lirogłowy, lub też lirogłów (Lophorina superba). Jego pióra są tak czarne, że uważa się je za najciemniejszy występujący w naturze materiał. Znany jest ze swojego wymyślnego rytuału godowego. Teraz jednak badacze zdali sobie sprawę, że to, co uznawali za jeden gatunek, to tak naprawdę dwa różne.

Biolog ewolucyjny Ed Scholes oraz ornitolog i fotoreporter dzikiej przyrody Tim Laman pracują ze sobą od 2004 roku, chcąc udokumentować każdy gatunek cudowronków. Ich praca doprowadziła do stworzenia Birds-of-Paradise Project na Cornell University. Ich najnowsze znalezisko, które jest wynikiem bliskiej, bezpośredniej obserwacji w nowej Gwinei, to odkrycie nowego gatunku: lirogłów Vogelkopa, Lophorina niedda.

Początkowo, ten ptak był uznawany za podgatunek ozdobnika lirogłowego. Choć wydają się być podobne, zauważono różnice w ich wyglądzie i rytuale godowym. Dodatkowo, lirogłów Vogelkopa występuje tylko na dalekim zachodzie regionu Ptasiej Głowy w Nowej Gwinei, znanym również jako Vogelkop. Ozdobniki lirogłowe są natomiast liczniejsze w lasach deszczowych Nowej Gwinei.

Oba gatunki posiadają niesamowite, kruczoczarne pióra, tak czarne, że pochłaniają 99,95% światła. To zapewnia niesamowity kontrast, kiedy pokazują swoje jaskrawe, turkusowe ubarwienie podczas tańca godowego. Są jednak różnice. Odkrycie ich pozwoliło Scholesowi i Lamanowi określić vogelkopa jako nowy gatunek dzięki jego odmiennym cechom.

 

„Jak tylko widzi się, jak vogelkop wygląda i zachowuje się w dziczy, bez wątpienia można powiedzieć, że jest to oddzielny gatunek” – mówi Ed Scholes. – „Taniec godowy jest inny. Wydawane dźwięki są inne. Samice wyglądają inaczej. Nawet kształt prezentującego się samca jest inny.”

Zalecając się do samicy, ozdobnik lirogłowy pokazuje kolorowe pióra, które kształtem przypominają uśmiechniętą buźkę. Dla kontrastu, vogelkop pokazuje coś, co przypomina bardziej grymas. Jego ruchy są także bardziej płynne i pozbawione charakterystycznych dla ozdobnika podskoków. Nawet ich pieśni się różnią. Choć niektóre nuty są podobne, ozdobnik posiada szorstki, skrzypiący pisk, który kontrastuje się z wysokim, nosowym dźwiękiem, który wydaje vogelkop.

Te subtelne różnice między dwoma gatunkami pokazują, jak ważna jest praca badaczy takich jak Scholes i Laman. Poświęcając czas na obserwację tych ptaków w naturalnym środowisku, byli w stanie pogłębić zrozumienie tej rodziny zwierząt.

Cudowronki posiadają pióra niczym z Vantablacku, które pozwalają im pochłaniać 99,95% światła. Jednak coś innego różni wspomniane gatunki. Vogelkop podczas tańca godowego pokazuje kolorowe ubarwienie, które kształtem przypomina usta wykrzywione w grymasie.

To sprawia, że różni się od ozdobnika lirogłowego, który pokazuje turkusową “uśmiechniętą buźkę” podczas tańca.

Dowiedz się więcej o różnicach między tymi pięknymi ptakami z rodziny cudowronków:

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: mymodernmet.com

 

Dodaj komentarz