fbpx

Polscy naukowcy opracowali maseczkę zabijającą wirusy, która ma dać nam wolność

Polscy naukowcy opracowali maseczkę, która ma dać nam wolność. Twórcy wynalazku deklarują, że specjalna powłoka którą pokryta będzie maska, ma zabijać  wirusy, bakterie, a także grzyby, czy pleśnie.

Dodatkowo, maseczkę będzie można dotykać bez ryzyka zakażenia, a prać wystarczy raz w tygodniu. Powłoka ma działać do 15 tygodni.

– Możemy ją nosić nie martwiąc się jaką liczbę drobnoustrojów zgromadzimy na swojej twarzy. Dlatego, że ta powierzchnia jest zawsze biologicznie czynna. To za sprawą nanotechnologii, która tworzy jej powłokę – powiedział Włodzimierz Bogucki, współtwórca maseczki “Halloy Nano”.

– Powoduje uszkadzanie wirusów, białka i bakterii, poprzez co stają się nieaktywne, nie będą w stanie już zarażać – dodaje nanotechnolog Norbert Duczmal.

Maseczka uzyskała certyfikat potwierdzający skuteczność. Wynika z niego, że “badania wykorzystujące reakcję enzymatyczną pozwalające na ocenę zdolności powierzchni do niszczenia drobnoustrojów potwierdziły, że powłoka skutecznie inaktywuje drobnoustroje w świetle sztucznym i słonecznym”.

Naukowcy zbierają pieniądze na jej masową produkcje.

Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz