fbpx

„Najbogatszy” żebrak na świecie

Ubrany w stare, znoszone ciuchy, ma nogach wiekowe, skórzane buty, które nosi przez cały rok. Zawsze trzyma siena uboczu, trzymając kurczowo metalowe pudełko na drobne. Uczęszczający do kościoła św. Aleksandra Newskiego w stolicy Bułgarii – Sofii doskonale znają 98-letniego żebraka „Dziadka” Dobriego Dobrewa z wioski Bajłowo.

Dziadek Dobri przez lokalną społeczność traktowany jest niemalże jak osoba święta i uosobienie dobroci. Większość pieniędzy, które staruszek uzbiera do puszki, przekazuje osobom najbiedniejszym lub na renowację kościelnych zabytków i relikwii. Jest jednym z najhojniejszych darczyńców Katedry Newskiej, której w 2010 roku przekazał 20 000 euro.

2

Wszystkie drobne, które dobrzy ludzie wrzucają do jego puszki, przeznacza na pomoc innym. Odwiedza często schroniska, rozmawia z ludźmi. Żyje z państwowej emerytury, która wynosi 100 euro oraz z tego, co mu inni podarują. Nie lubi rozmawiać o tym, komu pomógł, ile rozdał pieniędzy. Woli, by jego dobre uczynki pozostały tajemnicą, a on wciąż tym samym, pokornym Dziadkiem Dobrim.

3

 

4

5

6

7

8

9

10

 

Źródło: http://joemonster.org/art/23510

One thought on “„Najbogatszy” żebrak na świecie

Dodaj komentarz