fbpx

Apartamentowiec na drzewie

domek-na-drzewie.1120.480.c

Dzieci marzą o własnym domku na drzewie, który byłby ich wyłącznym terytorium niedostępnym dla dorosłych. Wraz z wiekiem marzenia te przemijają, jednak włoski architekt Luciano Pia postanowił spełnić dziecięce pragnienia i zaprojektował niezwykły dom zwany 25 Verde (25 Zielony).

Budynek znajduje się w Turynie. Stoi tuż obok zwykłych, niczym nie wyróżniających się bloków, jakich wiele w każdym mieście – można więc przypuszczać, że jego widok sprawia radość całej okolicy.
Na pięciu piętrach znajdują się w sumie 63 pomieszczenia. Jak pisze na swej stronie internetowej architekt, wykorzystał on do budowy domu około 150 drzew, które przemienił w przyjazny ekologii projekt – oznacza to bowiem mniejsze zanieczyszczenie środowiska oraz mniej hałasu dla mieszkańców.
Ponadto drzewa absorbują szkodliwe dla człowieka toksyny wydzielane przez samochody, a nawet podczas określonych pór roku tworzą własny „mikroklimat”, sprawiając, iż w lecie mieszkania są chłodne, a zimą ciepłe. Liście doskonale chronią przed nadmiarem słońca!
W 25 Verde nawet ściany oddychają – wentylacja poprzez otwory w drewnie pomaga światłu słonecznemu dostać się do środka.

25-verde-luciano-pia 2

 

25-verde-luciano-pia 3

 

25-verde-luciano-pia1

Źródło: archdaily.com

Dodaj komentarz