fbpx

Pierwszy na świecie budynek zasilany glonami. Jego fasada żyje

Niemieccy architekci i inżynierowie zaprojektowali budynek, który jest całkowicie zasilany przez energię płynącą z żywych glonów – to pierwszy tego typu obiekt na świecie. – Czy może być coś bardziej ekologicznego? – pytają pomysłodawcy. “Glonowy dom” stanął w Hamburgu.

Algi jako źródło elekryczności i ciepła? To nie żart, ale koncepcja, którą Niemcy planują wprowadzić w życie. Pierwszym z przygotowanych projektów jest budynek Bio Intelligence Quotient (BIQ) o żyjącej fasadzie, która składa się z bio-reaktywnych szklanych paneli wypełnionych glonami.

Ciepło wytwarzane w szklanych panelach

BIQ dzięki algom w całości jest samowystarczalny i nie potrzebuje żadnych dodatkowych źródeł energii. Jak go zasilają?
W postaci gęstego miąższu trafiają do szklanych paneli, a tam w procesie fotosyntezy wytwarzają ciepło. Glony żywią się dwutlenkiem węgla i składnikami odżywczymi, które dostarczane są przez specjalne pompy wodne. Po tym, jak zostaną zebrane, przekształca się je w biopaliwo, a następnie spala w generatorze w centrum budynku. Dodatkowo, ruchoma zielona fasada zapewnia izolację i cień w słoneczne dni.

3

Dlaczego akurat algi?

Naukowcy zainteresowali się algami, bo rosną szybko (podwajają swoją masę kilkukrotnie w ciągu dnia) i nie wymagają specjalnych warunków hodowlanych. Przekształcają energię słoneczną efektywniej niż zaawansowane panele słoneczne. A oprócz energii produkują także tlen. Potrzebują do tego tylko dwóch surowców: dwutlenku węgla i wody, choćby tej użytej do spłukania toalety – im zawiera więcej toksyn, tym lepiej. Biomasa z wodorostów to jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii organicznej, bo jest wielokrotnie bardziej wydajna niż rzepak i szybciej odnawialna.

W BIQ znajduje się piętnaście mieszkań na czterech kondygnacjach (o powierzchni od 50 do 120 metrów kwadratowych), na piątej – penthaus. Lokale nie mają ścian wewnętrznych, przestrzeń ma być konfigurowana według żądań mieszkańców.

Projekt sfinansowany został przez niemiecką rządową dotację “Zukunft Bau” (“Budowle przyszłości”), która wspiera innowacje budowlane stawiające na samowystarczalne i odnawialne źródła energii.

 

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz