fbpx

Soczewki ortokorekcyjne sposobem na krótkowzroczność

Twarde i gazoprzepuszczalne soczewki delikatnie zmieniają krzywiznę rogówki, dzięki czemu wada wzroku zmniejsza się na tyle, że pacjent nie musi korzystać w ciągu dnia ze zwykłych soczewek kontaktowych i okularów, mając przez cały dzień doskonałą ostrość wzroku. Pacjent zakłada soczewki na noc, zdejmuje je rano a efekt korekcji utrzymuje się w początkowym okresie kilkanaście godzin, potem dłużej. Stałe użycie soczewek nocnych doprowadza do stabilnej poprawy wzroku a w niektórych przypadkach pozwala stosować je już nie każdej nocy, lecz rzadziej. Oznacza to, że ciągu dnia nie trzeba używać okularów czy szkieł kontaktowych, bo ostrość wzroku wynosi 100%.
Soczewka ortokeratologiczna delikatnie zmienia kształt rogówki, podobnie jak aparat ortodontyczny zmienia kształt zębów. Szybkość zmian zachodzących na skutek ortokorekcji zależy od podatności tkanki rogówki na działanie ortosoczewek, co jest zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta (grubości rogówki i jej kształtu).
– W trakcie snu taka soczewka powoduje spłaszczenie przedniej części rogówki. Wówczas nabłonek rogówki rozchodzi się po obwodzie, dzięki temu w trakcie dnia widzimy lepiej i nie potrzebujemy już ani okularów, ani zwykłych, miękkich soczewek kontaktowych. W przypadku astygmatyzmu ta soczewka powoduje wyrównanie całej części obwodowej oka, dzięki czemu ma ono idealny kształt, promienie załamują się na siatkówce, a nie poza nią i mamy wtedy ostry obraz – tłumaczy Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

nowe0012
Z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci już mniej więcej od dzisiątego roku życia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie – pozwala nie tylko uwolnić się od zwykłych okularów, lecz także hamuje bądź spowalnia postęp krótkowzroczności. Ta wada najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania. Zwykle jest skutkiem wydłużenia osi gałki ocznej lub nadmiernego uwypuklenia rogówki. Dlatego krótkowidz dobrze widzi z bliska, a ma kłopot z widzeniem na odległość.

Soczewki kontaktowe 660x330
Skuteczność metody zależy od systematycznego zakładania soczewek i podatności rogówki. Zmiany kształtu rogówki są odwracalne. Gdy soczewki nie będą stosowane, po kilkunastu dniach wzrok wróci do poprzedniego stanu. W soczewkach powinno się spać przynajmniej 6-8 godzin.

Źródło: eyelaser.pl, newseria.pl

Dodaj komentarz