fbpx

Fińskie owoce leśne naturalną bronią na superbakterie

Maliny moroszki czy jeżyny arktyczne to skarby fińskiej przyrody, które skutecznie radzą sobie z zakażeniami, nawet tymi wywoływanymi przez superbakterie odporne na antybiotyki. Np. spreju na skórę, maści z owocowym ekstraktem lub gazików nim nasączonych – można użyć do gojenia ran.

Występowanie czynników antybakteryjnych w fińskich owocach leśnych, które mogą być wykorzystane w walce przeciw superbakterii, potwierdziły ostatnie badania przeprowadzone w Technologicznym Centrum Badawczym (VTT) w Espoo.

W projekcie badacze zajęli się gronkowcem złocistym (MRSA) – bakterią wywołującą groźne zakażenia, której niektóre szczepy są odporne na antybiotyki.

″MRSA jest zagrożeniem także przy niewielkich operacjach chirurgicznych, które zwykle uważaliśmy za bezpieczne. Przy dużych i ryzykownych operacjach ryzyko jeszcze wzrasta″ – powiedziała docent Riitta Puupponen-Pimiä z VTT.

VTT od dłuższego czasu badało występujące w fińskich jagodach związki przeciwbakteryjne (szczególnie w żółto-czerwonawych malinach moroszkach, a także w malinach zwyczajnych czy jeżynach arktycznych) oraz rozwijało technologię koncentracji tych związków.

Podkreślono, że bakteriobójcze związki obficie występują na powierzchni nasion. Można je wykorzystać do przygotowania ekstraktu po wyciśnięciu soku dla celów spożywczych.

W trakcie eksperymentu na zwierzętach udało się udowodnić, że ekstrakt z owoców leśnych zatrzymuje wzrost bakterii.

Taki ekstrakt może mieć wiele zastosowań. Eksperci w VTT w dalszych pracach będą koncentrować się na przygotowaniu preparatu na skórę – np. spreju, którego można by użyć przed zabiegiem w celu wyeliminowania zakażenia gronkowcem i zmniejszenia ryzyka operacji.

“Przykładowo maści lub opatrunki z gazy medycznej nasyconej ekstraktem mogłyby korzystnie wpłynąć na cały proces gojenia się ran” – wskazano w opisie badania.

Także badacze z Uniwersytetu w Oulu na północnym zachodzie Finlandii znaleźli w owocach bażyny czarnej związek, który jest w stanie zniszczyć bakterie wywołujące stany zapalne. Bażyna, lubująca chłodny klimat, występuje na terenie całej Finlandii, na obszarach bagiennych oraz wrzosowiskach. W Laponii rośnie także na wzgórzach oraz w młodych lasach.

W owocach bażyny znaleziono peptydy antybakteryjne, które wygrywają z superbakterią. Cewniki pokryte tym białkiem mogą zapobiegać dokuczliwym zakażeniom dróg moczowych.

W trakcie prac badano różne gatunki roślin, oprócz bażyny, także wrzos oraz dziki rozmaryn, ale najbardziej obiecujące związki znaleziono w bażynie czarnej.

O wynikach badań poinformowały VTT oraz Uniwersytet w Oulu. (PAPLife)

Z Helsinek Przemysław Molik

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz