fbpx

Od października szkoccy lekarze mogą wystawiać recepty na przebywanie w Naturze

Lekarze w Shetland mogą wypisywać recepty na spacery. To pierwszy tego typu program w Wielkiej Brytanii. Korzyści zdrowotne wynikające z obcowania z Naturą są liczne.

Od 5 października lekarze z Shetland w Szkocji, mają prawo przepisywania Natury swoim pacjentom. Uważa się, że jest to pierwszy tego typu program w Wielkiej Brytanii, który dąży do obniżenia ciśnienia krwi, lęku i zwiększenia poziomu szczęścia u osób z cukrzycą, chorobami psychicznymi, cierpiącym z powodu stresu, chorób serca i wielu innych.

Istnieje ulotka towarzysząca programowi, zawierająca przykłady zaleceń Natury, wypełniona zabawnymi, czarującymi, czasami pozornie dziwnymi sugestiami: w lutym można wykonać rękaw do obserwacji wiatru z obręczy i materiału, żeby „docenić prędkość wiatru”; w marcu – tworzyć sztukę na plaży z naturalnych materiałów lub „wypożyczyć psa i zabrać go na spacer”; w kwietniu „dotknąć morza” i „zrobić hotel dla owadów”; w maju „leżeć w trawie”; w lipcu „wybrać dwa rodzaje trawy i przyjrzeć się im z uważnością”; w sierpniu wywabić robaka z ziemi bez kopania lub używania wody; we wrześniu pomóc w sprzątaniu plaży i przygotowywaniu posiłków na świeżym powietrzu; w październiku „docenić chmurę”; w listopadzie „porozmawiać z kucykiem”; „karmić ptaki w swoim ogrodzie” w grudniu i robić o wiele więcej. Wszystko na polecenie lekarza.

Dowody na korzystny wpływ Natury na zdrowie psychiczne i fizyczne są liczne. Jeśli spędzasz 90 minut dziennie wśród drzew, zmniejszy się aktywność tej części twojego mózgu, która związana jest z depresją. Spędzanie czasu na obcowaniu z przyrodą nie tylko zmniejsza ciśnienie krwi, niepokój i zwiększa poczucie szczęścia, ale także obniża agresję, objawy ADHD, redukuje ból, wzmacnia układ odpornościowy oraz – podsumowując wyniki badań dotyczących korzyści zdrowotnych płynących z natury – dużo więcej i nie o wszystkich benefitach jeszcze wiemy, ale każdy dzień przynosi nowe informacje.

 

Źródło: weforum.org

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

One thought on “Od października szkoccy lekarze mogą wystawiać recepty na przebywanie w Naturze

  • 5 stycznia 2019 at 15:53
    Permalink

    Wiadomość arcy-dobra, aż chciałoby się dostać od lekarza lekarza zalecenie! Przyczepię się za to do sfery językowo-geograficznej – Shetland nie jest miejscowoscią w Szkocji, chodzi o Szetlandy, czyli Wyspy Szetlandzkie. Skądinąd ciekawe, że właśnie na Szetlandach – z całej Wielkiej Brytanii – ludzie są (lub deklarują się jako) najszczęśliwsi…

    Reply

Dodaj komentarz