fbpx

Europejskie emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnych najniższe od 60 lat

W 2023 roku, Unia Europejska zdołała obniżyć emisję dwutlenku węgla z paliw kopalnych o 8 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając najniższy wynik od sześciu dekad.

Raport Centre for Research on Energy and Clean Air (Crea) wskazuje, że jest to największy roczny spadek od 2020 roku, kiedy pandemia spowodowała zamknięcie fabryk i zahamowanie lotnictwa.

– Emisja CO2 w Unii Europejskiej spadła do poziomów z lat 60. XX wieku, kiedy to gospodarka była trzykrotnie mniejsza. To dowód na to, że walka ze zmianami klimatu nie musi ograniczać wzrostu gospodarczego – komentuje Isaac Levi z Crea. Podobne obserwacje dotyczą spadku emisji gazów cieplarnianych w USA w ubiegłym roku o 1,9 procent.

Z analizy Crea wynika, że kluczowe było przejście na czystsze źródła energii elektrycznej.

W zeszłym roku UE zainstalowała rekordową liczbę paneli słonecznych i turbin wiatrowych, a także zwiększyła udział energii wodnej i jądrowej w swoim miksie energetycznym.

Korzystne warunki pogodowe zmniejszyły zapotrzebowanie na elektryczność, co przyczyniło się do 8-procentowego spadku emisji CO2 z paliw kopalnych. Jednak Isaac Levi ostrzega, że to nie jest jeszcze czas na świętowanie. – Cieszymy się z 8-procentowej redukcji emisji, ale musimy zrobić więcej, aby uniezależnić UE od paliw kopalnych i zmniejszyć zależność od krajów takich jak Rosja, jednocześnie tworząc lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń – mówi Levi. Doradcy UE ds. klimatu zaznaczają, że aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego do 2030 roku, kraje członkowskie muszą przyspieszyć tempo redukcji emisji dwukrotnie.

One thought on “Europejskie emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnych najniższe od 60 lat

  • 5 lutego 2024 at 18:00
    Permalink

    Tylko jakim cudem otwiera się w Niemczech nowe elektrownie na węgiel(Dateln4) a w Polsce zamyka się kopalnie a raczej zmienia się ich właściciel ograbiając nas w przyszłości z naszych zasobów i własności… to taki matematyczny trik dla plebsu… a ty go powielasz i dajesz temu wiarę

    Reply

Dodaj komentarz