fbpx

„Spiderman” z Mali uratował dziecko, w nagrodę otrzymał honorowe obywatelstwo

Lubię dzieci. Nie mógł bym znieść, gdyby coś mu się stało na moich oczach – wyjaśniał francuskim mediom Mamoudou Gassama, który został okrzyknięty bohaterem i “spidermanem z 18. dzielnicy” w Paryżu. Mężczyzna błyskawicznie wspiął się po balkonach na czwarte piętro i uratował dziecko zwisające z barierki.

Wydarzenie zostało nagrane i bardzo szybko zdobyło wielką popularność. Niczym komiksowy człowiek-pająk, Mamoudou Gassama wspiął się po balkonach na czwarte piętro budynku mieszkalnego, by zdecydowanym chwytem przerzucić wiszącego 4-latka przez barierkę, i postawić go w bezpiecznym miejscu.

22-letni mężczyzna był w sobotę z kilkoma kolegami w greckiej knajpie przy ulicy Marx Dormoy w paryskiej 18. dzielnicy. Właśnie oglądali mecz, kiedy usłyszeli hałas na zewnątrz.

Wyszedłem na ulicę i zobaczyłem dziecko, które zwisało z balkonu, mogło spaść w każdej chwili – relacjonował Gassama. Nie wiele myśląc pobiegł w kierunku budynku.

Szukałem sposobu, aby je ocalić. Dzięki Bogu udało mi się wspiąć po fasadzie budynku do balkonu – opowiadał mężczyzna.

Jak widać na nagraniu, wspięcie się z parterowego balkonu na czwarte piętro zajęło Gassamie mniej niż 30 sekund. Po dotarciu do dziecka chwycił je i wciągnął na balkon. Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili, że zarówno on, jak i dziecko byli w szoku, ale w dobrym stanie. Mężczyźnie opatrzono zadrapania, a dziecku jeden zerwany paznokieć.

Gassama został przez francuskie media okrzyknięty bohaterem. Pogratulowała mu między innymi burmistrz Paryża Anne Hidalgo, która nazwała go “spidermenem z 18. dzielnicy”.

W poniedziałek 28 maja prezydent Emmanuel Macron zaprosił Gassamę do Pałacu Elizejskiego, gdzie osobiście mu podziękował. Podczas nagranej przez kamery rozmowy, Malijczyk przyznał, że podczas wspinaczki cały się trząsł. 22-latek za przezwyciężenie swojego strachu i ocalenie dziecka został nagrodzony francuskim obywatelstwem.

W rozmowie ze mną przyznał, że kiedy przyjeżdżał do Francji przez kilkoma miesiącami, kierował się marzeniem ułożenia sobie życia. Odpowiedziałem mu, że jego heroiczny gest jest przykładem dla wszystkich obywateli, a władze Paryża powinny pomagać mu w jego planie osiedlenia się tutaj – przekazał Macron.

Źródło: Telegrap, CBC News

Dodaj komentarz