fbpx

104 maratony w 104 dni. Niepełnosprawna biegaczka bije nowy rekord Guinessa

Kiedy 28 kwietnia tego roku niepełnosprawna Jacky Hunt-Broersma dobiegła do mety maratonu w Gilbert w stanie Arizona, ustanowiła nieoficjalny kobiecy rekord świata. Ale ultramaratonistka z amputowaną nogą wcale się nie zatrzymała i przez kolejne dwa dni przebiegła jeszcze dwa maratony.

Pochodząca z RPA biegaczka jest niepełnosprawna. Z powodu rzadkiego rodzaju nowotworu amputowano jej lewą nogę poniżej kolana. Od tamtej pory porusza się i biega dzięki protezie z włókna węglowego.
46-letnia dziś Jacky Hunt-Broersma rozpoczęła bicie rekordu 17 stycznia, pokonując dystans maratonu na torze w kształcie pętli wyznaczonym w pobliżu jej domu w Gilbert w Arizonie lub na bieżni w pomieszczeniu. I tak dzień w dzień.

niepełnosprawna

Początkowo planowała przebiec 100 maratonów w 100 dni, aby pobić rekord 95 dni ustanowiony w 2020 r. przez Alyssę Amos Clark. Pełnosprawna biegaczka z Bennington w stanie Vermont w ten sposób chciała poradzić sobie z pandemią

Osiągnięcie zostało zgłoszone do Księgi Rekordów Guinessa, jednak na jego oficjalne uznanie trzeba czekać około roku. Rekordzistą w kategorii „przebiegnięcie dystansu maratonu przez najwięcej dni z rzędu” wśród mężczyzn jest Włoch Enzo Caporaso (59 dni), a wśród kobiet – Alyssa Clark, która zrobiła to 95 razy. Jacky Hunt-Broersma pobiła więc oba te rekordy.

W biciu rekordu Jacky kibicowało w mediach społecznościowych bardzo wiele osób, dzięki czemu udało jej się zebrać prawie 27 tys. dolarów na pomoc dla innych biegaczy po amputacji, aby mogli kupić potrzebne im drogie protezy, bo ubezpieczenie zdrowotne zazwyczaj nie pokrywa kosztów powyżej 10 tys. dolarów.

 

Źródło: tvp.info

One thought on “104 maratony w 104 dni. Niepełnosprawna biegaczka bije nowy rekord Guinessa

  • 13 maja 2022 at 22:14
    Permalink

    Chyba ktoś zapomniał o Adrianie Kosterze, który przebiegł 100 maratonów w 100 dni ‍♂️‍♂️‍♂️

    Reply

Dodaj komentarz