fbpx

Jej pasją jest szukanie skamielin. 9-latka znalazła ząb sprzed 15 milionów lat

9-letnia Molly Sampson pasjonuje się zbieraniem skamielin. Dziewczynka znalazła u wybrzeży stanu Maryland ząb należący do megalodona — żyjącego miliony lat temu gatunku rekina. Rozmiar skamieliny zaskoczył ekspertów. Jest to jeden z kilkuset podobnych okazów, jakimi może pochwalić się młoda pasjonatka archeologii.

9-letnia Molly Sampson i jej 17-letnia siostra Natalie pasjonują się poszukiwaniem skamielin. Molly chce w przyszłości zostać paleontolożką. Obie w ubiegłym roku zażyczyły sobie pod choinkę wodery, aby móc realizować swoje hobby.

Dziewczyny nie czekały długo, aby przetestować świąteczny prezent. Rano 25 grudnia, w Boże Narodzenie, wybrały się z ojcem do parku Calvert Cliffs u wybrzeży Maryland w poszukiwaniu skamielin. Wtedy młodsza z sióstr dokonała rzadkiego odkrycia, które zaskoczyło nawet specjalistów.

9-letka znalazła ząb megalodona

9-letni poszukiwaczka znalazła skamieniały ząb, który był większy od jej dłoni. Podobnie jak poprzednie artefakty,  rodzina zabrała znalezisko do muzeum morskiego Calvert Marine Museum w mieście Solomons. Paleontolog Stephen Godfrey, który od lat zajmuje się oceną okazów znajdowanych przez dziewczynkę, przyznał, że jest pod wrażeniem jej najnowszego odkrycia. Potwierdził w tym tygodniu, że ząb należał do megalodona, czyli prehistorycznego rekina. Jak ocenił, liczy on prawdopodobnie około 15 milionów lat, a jego posiadacz mierzył 13-15 metrów długości.

Melagodon (Otodus megalodon lub Carcharocles megalodon) to wymarły gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, żyjącej w okresie od 23 do 3 milionów lat temu. To największa znana ryba drapieżna, która występowała we wszystkich morzach na świecie, z wyjątkiem tych otaczających Antarktydę. Według naukowców rekiny te miały długość do 16 m i mogły ważyć do 60 ton.

“Tak duże są naprawdę rzadkie”

— Zęby megalodona znajdowane są dość regularnie wzdłuż Calvert Cliffs, ale tak duże są naprawdę rzadkie — zaznaczył Godfrey cytowany w środę przez “The Washington Post”.
Matka Molly — Alicia — powiedziała, że to szósty ząb megalodona znaleziony przez jej córkę, przy czym ten jest “zdecydowanie największy”. Dodała, że może się ona pochwalić kolekcją liczącą już w sumie 400 podobnych okazów.

Źródło: The Washington Post, Facebook/Alicia Sampson

Dodaj komentarz