fbpx

Internet poprawia sprawność umysłową emerytów

Korzystanie z internetu w okresie emerytalnym znacząco poprawia funkcje poznawcze, wspiera pamięć i stymuluje pracę mózgu – informuje “Journal of Economic Behavior and Organization”.

Po przejściu na emeryturę wiele w życiu się zmienia. W związku z zaprzestaniem pracy emeryci mają mniej okazji, aby zmuszać swój organizm do działania. Wiąże się to również z rozwojem funkcji poznawczych mózgu, co może prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją. Jak informuje „Journal of Economic Behavior and Organization”, szczególnie pomocny, jeśli chodzi o wspieranie pracy mózgu, jest Internet. Osoby w wieku emerytalnym powinny korzystać z niego na co dzień.

Jak internet wpływa na zdrowie psychiczne seniorów?

Naukowcy z Lancaster University Management School, Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz Trinity College Dublin zbadali funkcje poznawcze 2105 osób, które od 2004 roku są na emeryturze. Osoby te pochodziły z różnych krajów: z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Szwecji oraz Szwajcarii.

Do analizy wykorzystano dane pochodzące z badania ankietowego Survey of Health, Aging and Retirement in Europe (SHARE), które zbiera informacje o stanie zdrowia, historii zatrudnienia i statusie społeczno-ekonomicznym osób starszych. W teście zapamiętywania słów proszono o natychmiastowe przywołanie listy 10 słów. Ćwiczenie powtarzano co pięć minut.

Seniorzy, którzy korzystali z Internetu w ciągu ostatnich lat, w trakcie badania przypominali sobie średnio o 8 procent słów więcej w porównaniu z emerytami, którzy nie używali na co dzień Internetu. Efekty korzystania z Internetu są najbardziej widoczne u kobiet. Internautki potrafiły przypomnieć sobie o dwa słowa więcej niż ich rówieśniczki unikające komputerów.

— Nasze wyniki pokazują, że korzystanie z Internetu po przejściu na emeryturę prowadzi do znacznego zmniejszenia tempa pogorszenia funkcji poznawczych — powiedział dr Vincent O’Sullivan, współautor badania z Lancaster University Management School.

Co ciekawe, ten efekt ochronny okazał się najbardziej znaczący wśród kobiet. Wyniki były jednak również spójne wśród mężczyzn, którzy byli na emeryturze: użytkownicy potrafili przypomnieć sobie 0,94 więcej słów niż mężczyźni o podobnych cechach, którzy nie korzystali z Internetu.

Naukowcy porównali funkcje poznawcze emerytów, którzy pracowali na stanowiskach, w których komputery były powszechnie stosowane, z osobami, które pracowały na stanowiskach, na których komputery były rzadziej używane.

Na przykład wśród nauczycieli komputery stały się powszechne w miejscu pracy znacznie później niż w sektorach takich jak usługi finansowe. Ich wyniki wykazały, że osoby, które miały kontakt z komputerami przed przejściem na emeryturę, częściej korzystały z nich jako emeryci. Zaobserwowano również wyraźną różnicę we wzorcach korzystania z internetu między krajami europejskimi — nie więcej niż 12 proc. emerytów korzystających z Internetu we Włoszech, w porównaniu z ponad 60 proc. w Danii.

Przejście na emeryturę a funkcje poznawcze

– Jak wykazały badania, przejście na emeryturę jest krytycznym okresem dla funkcji poznawczych, które zmniejszają się wraz z wiekiem i mogą być predyktorem szeregu kluczowych wyników zdrowotnych wśród osób starszych – powiedział współautor Likun Mao, były doktorant Lancaster, obecnie w Trinity College Dublin.

– W naszym badaniu oszacowaliśmy modele statystyczne, które kontrolowały wiek osób, poziom wykształcenia, umiejętności zawodowe i lata od przejścia na emeryturę, jesteśmy więc przekonani, że nasze wyniki są solidne i powiązane tylko z korzystaniem z Internetu po przejściu na emeryturę. To odróżnia je od innych badań i rodzi interesujące pytanie, co dokładnie w korzystaniu z Internetu napędza ten pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Bycie online może ułatwić życie emerytom, ale musimy jeszcze zrozumieć, które ze składających się na to zadań, jeśli w ogóle, prowadzą do poprawy wydajności poznawczej – dodał profesor Colin Green z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Źródło: lancaster.ac.uk

Dodaj komentarz