fbpx

Bateria Powerwall – nowy wynalazek od Tesli, który może zrewolucjonizować rynek energii

 solarcity tesla powerwall house 001.jpg.662x0 q70 crop scale

Elon Musk od długiego czasu zapowiadał nowe baterie, które mają zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej i w ogóle cały system energetyczny. Założyciel firmy Tesla Motors ujawnił właśnie swój wynalazek – baterię Powerwall.

Tesla pokazała długooczekiwane przez rynek baterie – ważące 100 kg, o pojemności 10 kWh i 7 kWh, (dla porównania płaski ekran telewizora zużywa 0,1 kWh, lodówka 0,2 kWh, żarówka 0,1 kWh, laptop 0,05 kWh, pralka 2,3 kWh) które można zawiesić na ścianie. Ten nowatorski produkt ma zrewolucjonizować rynek energetyki odnawialnej, zmieniając nasze przyzwyczajenia i obniżając rachunki za prąd o kilkadziesiąt procent. Szef Tesli Elon Musk powiedział, że celem firmy jest „fundamentalna zmiana sposobu, w jaki świat korzysta z energii i to na skalę globalną”.

gamehub powerwall sac pin 3500 usd 1

Tesla oficjalnie ogłosiła, że będzie produkować baterie, które znajdą zastosowanie w mieszkaniach, firmach czy instytucjach publicznych. Dzięki temu firma chce wyjść poza dotychczasową działalność, która opierała się na produkcji samochodów elektrycznych. Nowe produkty Elon Musk zaprezentował podczas specjalnego pokazu, który odbył się niedaleko Los Angeles.

Firma podkreśla, że dzięki przedstawionym rozwiązaniom możliwe będzie stopniowe odejście od dotychczasowych źródeł pozyskiwania energii i przejście m.in. na ogniwa słoneczne montowane na dachach budynków. Generowany przez nie prąd będzie następnie magazynowany w produkowanych przez Teslę bateriach. Nazwano je Powerwall, bo można je zawiesić na ścianie, ważą około 100 kg. Akumulator ten pozwoli przechowywać energię wytworzoną dzięki wspomnianym panelom. Można go również naładować w tradycyjny sposób, podłączając go do gniazdka

tesla powerwall battery mounted outside 537x324
Co potrafi Powerwall, stylizowany z zewnątrz na produkt z przyszłości? Opis ze strony producenta jest dość jasny – litowo-jonowy akumulator magazynuje energię elektryczną pozyskaną z paneli słonecznych i/lub „klasycznej” sieci energetycznej w trakcie obowiązywania tańszych taryf. Po naładowaniu lub w konkretnym momencie, zamiast zabierać, zaczyna oddawać energię, zasilając nasz dom lub wybrane urządzenia. Ewentualnie może się nie uruchamiać regularnie, a jedynie w momencie, kiedy przerwana zostanie dostawa z sieci.

Sami oczywiście możemy zdecydować (i jednocześnie zautomatyzować cały proces) kiedy Powerwall ma być aktywny. Czy ma pełnić rolę faktycznego źródła energii np. w trakcie obowiązywania droższych taryf energetycznych, czy może ma być jedynie rezerwowym źródłem energii na czas, kiedy nasz dostawca zacznie zawodzić.

Sens istnienia takiego rozwiązania Tesla tłumaczy w następujący sposób: przeciętne gospodarstwo domowe zużywa najwięcej energii elektrycznej rano oraz wieczorem, podczas gdy w dzień, kiedy większość osób jest w pracy, energii zużywa się sporo mniej. W takim wypadku stosowanie paneli słonecznych, które bez akumulatora produkują nadwyżkę energii, sprzedawaną do sieci i… odkupywaną przez nas wieczorem, nie ma większego sensu.

tesla powerwall

Właściciel Tesla Motors oprócz baterii Powerwall zaprezentował również koncepcję gigantycznych baterii przemysłowych Powerpack, które będzie można łączyć ze sobą w nieskończonych ilościach. Pozwolą one przechowywać ogromne ilości energii, liczone nawet w gigawatogodzinach. Według Muska, świat powiniem całkowicie przerzucić się na energię odnawialną a dzięki jego bateriom i gromadzonej w niej energii, będziemy mogli naładować wszystko – całe mieszkanie, urządzenia domowe, samochody elektryczne itd. Pierwsze baterie Powerwall pojawią się w USA już za kilka miesięcy a na innych kontynentach w przyszłym roku.

ARVE Error: need id and provider

 

Źródło: theregister.co.uk

Dodaj komentarz