fbpx

Polscy naukowcy poszukują mikroorganizmów, które rozłożą plastik

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu szukają naturalnego sposobu na oczyszczenie środowiska z plastiku. Badacze poszukują mikroorganizmów rozkładających plastik, aby sklonować produkowane przez nie enzymy do drożdżaków. Celem jest wyodrębnienie grzybów, które miałyby “zjadać” plastik, dzięki czemu jego utylizacja byłby bardziej wydajna niż sposoby chemiczne, czy fizyczne.

Naukowcy z Wrocławia pracują nad metodą utylizacji plastiku, dzięki której nie szkodziłby on tak bardzo planecie, jak szkodzi obecnie. Celem projektu jest odnalezienie mikroorganizów rozkładających plastik i sklonowanie produkowanych przez nie enzymów do drożdżaków

Badania prowadzi zespół dr. Piotra Biniarza z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

— Obecnie oczyszczanie na przykład ścieków z mikroplastików w sposób chemiczny lub fizyczny może sprawiać problemy. Stworzone przez nas drożdżaki robiłyby to z kolei wydajnie i niejako przy okazji. A to pozwoliłoby znacznie ograniczyć ilość plastiku w środowisku — podkreślił Biniarz.

“Rozłożone w ten sposób plastiki znikną”

Naukowcy z Wrocławia poszukują mikroorganizmów, pobierając i badając próbki z różnych środowisk, chcą odnaleźć w ten sposób nieznane dotąd mikroby rozkładające tworzywa sztuczne, takie jak nylon, polistyren, poliuretan, czy polipropylen.

—  Rozłożone w ten sposób plastiki znikną, bo pożywią się nimi mikroorganizmy, które potrafią zjadać tak małe cząstki — tłumaczy Biniarz.

Kolejnym krokiem ma być sklonowanie produkowanych przez te mikroorganizmy enzymów do szybko rosnących drożdżaków (Yarrowia lipolytica). Naukowcy zakładają, że drożdżaki będą w stanie zarówno wydajnie produkować enzymy, jak i rosnąć bezpośrednio na odpadach lub ściekach komunalnych, usuwając z nich mikroplastiki.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane kwotą ponad 1,1 mln zł z programu SONATINA 5, z Narodowego Centrum Nauki. Projekt wrocławskich naukowców ma być prowadzony do 2024 roku.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz