fbpx

W Warszawie powstał ekologiczny mural, który oczyszcza powietrze

Marka Converse, w ramach akcji „City Forests”, postanowiła stworzyć w Warszawie nowy mural, który oprócz tego ze dobrze wygląda, rozjaśniając nieco betonowy miejski krajobraz, oczyszcza również powietrze. – Każda możliwość zaangażowania się w działanie mające na celu poprawę jakości życia jest super – mówią w wywiadzie dla portalu noizz.pl, Maciek Polak i Dawid Ryski, autorzy projektu.

Maciek Polak i Dawid Rysk to artyści, którzy tworzą w różnym stylu, spólny projekt takich rozmiarów był więc dla nich sporym wyzwaniem. Jak zdradzają autorzy, największa inspiracją było dla nich hasło akcji „CITY FORESTS”, które pozwoliło idealnie połączyć ich umiejętności.

Dawid tworzy ilustracje minimalistyczne, geometryczne, w które często przedstawiają sytuacje miejskie. Maciej natomiast rysuję dużo fauny i flory, używa organicznych kształtów o ostrych konturach. Te kontrastujące style połączone tematem dały artystom możliwość stworzenia swojej wizji symbiozy miasta z naturą.

Tytuł podany przez sponsora malowidła, firmę Converse, sam w sobie był dużym ułatwieniem oraz inspiracją.

– Po jednej wspólnej rozmowie telefonicznej, wiedzieliśmy co chcemy zrobić i jak ma wyglądać efekt finalny. Nasze dwa style: Maćka (bardziej skoncentrowany na roślinności) oraz mój (bardziej geometryczny/architektoniczny) idealnie się w tym przypadku spasowały – mówi Dawid Rysk.

Artyści dostali od firmy Converse wolną rękę, jeśli chodzi o formę projektu. Jedynymi ograniczeniami był kształt ściany i kolorystyka wynikająca z ograniczonej palety farb oczyszczających powietrze.

– Z Dawidem szybko dogadaliśmy się co do koncepcji muralu, po czym po kolei dodawaliśmy swoje elementy. Całość procesu twórczego odbywała się online ze względu na sytuację i odległości między naszymi siedzibami. Ja stacjonuję w Łodzi, Dawid w Puławach, a biuro Converse jest w Warszawie – komentuje Maciej Polak.

Murale stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Niektóre z nich mają funkcję typowo ozdobną, niektóre niosą ze sobą przekaz, a jeszcze inne pełnią rolę reklamy. Niewątpliwym plusem tej formy twórczości jest ich dostępność dla ludzi. Codziennie tysiące osób może podziwiać tę formę twórczości, bez konieczności wchodzenia do galerii. Wystarczy, że stojąc na przystanku podniosą wzrok znad telefonu.

Ekologiczny mural powstał w ramach zainicjowanej przez markę Converse akcji Create Together For Tomorow, a Warszawa została wybrana jako jedno z 14 miast na całym świecie, w których pojawią się oczyszczające powietrze malowidła. Projekt City Forests powstał w odpowiedzi na pandemię, kiedy okazało się, że czyste powietrze to dobro, na którym nam wszystkim powinno zależeć.

Stołeczny mural można już podziwiać przy metrze politechnika przy ul. Jaworzyńskiej 9, a za kilka dni na oficjalnej stronie akcji pojawi się barwna galeria murali z całego świata.

Źródło: noizz.pl

 

Dodaj komentarz