fbpx

Chirurdzy z Wrocławia przyszyli 32-latkowi rękę, której nigdy nie miał

1

Nowatorski przeszczep ręki we Wrocławiu. Chirurdzy zrekonstruowali rękę człowieka, który tej ręki nigdy nie miał. Mówią, że jest to pierwsza tego typu operacja na świecie.

Do tej pory przeszczepiano ręce ludziom, którzy je utracili w wypadku. Teraz od dawcy kończynę otrzymał 32-letni mężczyzna, który bez ręki się urodził. “To stwarzało wiele problemów” – mówi IAR chirurg, który dokonał przeszczepu, doktor nauk medycznych Adam Domanasiewicz z Kilinki Chirurugii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dzięki tej operacji, szanse na normalne życie mają osoby, które urodziły się z wadami kończyn – mówi doktor Adam Domanasiewicz: – Pacjent zaczął ruszać ręką natychmiast po rozintubowaniu i to jest fantastyczne. On miał fragmenty mięśni, tylko nie wiedział jeszcze, jak je obsługiwać. Kiedy my poruszaliśmy jego palcami zorientował się że to uczucie to jest to, zaczął wysyłać impulsy w kierunku tych mięśni.

2

Doktor Adam Domanasiewiecz podziękował rodzinie dawcy, bez którego operacja nie mogłaby zostać przeprowadzona. Od dawcy pobrane zostały także inne narządy, dzięki którym udało się uratować życie kilku osobom.

Kończyna do której się doszywamy jest niedorozwinięta. Brakuje naczyń, nerwów, mięśnie są zanikowe i nie pasują do zdrowej kończyny od dawcy – tłumaczy doktor Domanasiewicz. Drugi problem to mózg, który może nie wiedzieć, jak taką nową kończynę obsługiwać. Zabieg wykonano tydzień temu. Dziś pacjent może zginać kciuk i w niewielkim stopniu – pozostałe palce.

Lekarze mówią, że o pełnym sukcesie będzie można mówić, jeśli mężczyzna będzie miał taką samą lub większą sprawność niż w przypadku najlepszej protezy. Będzie to wiadomo za pół roku.

Więcej na: radiowroclaw.pl

Dodaj komentarz