fbpx

Polacy zbudowali największy dzwon świata. 55-tonowy kolos popłynie do Brazylii

Ważący 55 ton największy kołysany dzwon na świecie „Vox Patris” – „Głos Ojca” został wykonany przez polskich ludwisarzy i odlewników. W przyszłym roku trafi do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii, na zamówienie którego powstał.

Gotowy już dzwon zaprezentowano w czwartek w Krakowie dziennikarzom. Ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Odlano go ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc. ). Do jego poruszania potrzebne będą cztery specjalnie zaprojektowane największe na świecie silniki liniowe. Dzwon to dzieło specjalistów z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego, krakowskiego Metalodlewu i firmy Rduch Bells & Clocks z Czernicy k. Rybnika. W wykonanie dzwonu zaangażowanych było ponad 100 osób.

Do tej pory w firmie liczącej ponad 200 lat odlewano dzwony ważące do 10 ton.

Serce dzwonu zostało już zaprojektowane. Ma ważyć ok. 2 ton i będzie mieć wraz z mocowaniem długość ok. 6 metrów. Specjaliści po jego wykonaniu zrobią próby akustyczne brzmienia „Vox Patris” – wiadomo, że będzie to bardzo niski dźwięk słyszalny w promieniu kilku kilometrów od świątyni. Dzwon w przyszłym roku zostanie przetransportowany najpierw do portu, a potem drogą morską do Brazylii.

 

Źródło: niezalezna.pl

Dodaj komentarz