fbpx

Nastolatka prezentuje światu nową formę sztuki, budując fascynujące modele przy użyciu tysięcy kostek domina

Osiemnastoletnia artystka Lily Hevesh po raz pierwszy zaczęła pracować z dominem w wieku 10 lat. Obecnie jej kanał YouTube Hevesh5, gdzie dziewczyna publikuje oszołamiające widea przedstawiające rzeźby z domina, ma prawe milion subskrybentów.

Przygotowanie tych ogromnych kompozycji zajmuje średnio od 8 godzin do kilku dni, chociaż zdarzają się i bardziej czasochłonne. Struktura „Błysk w ciemności” była tworzona przez miesiąc.

Mieszkająca w New Hampshire artystka mówi: „Gdy miałam jakieś 10 lat, znalazłam u moich dziadków paczkę z 28 kawałkami domina. Poustawiałam je z nudów, a potem zburzyłam. Naprawdę fajnie oglądało się, jak całość się rozpadała, więc sprawdziłam, czy na YouTube są jakieś filmiki z upadającym dominem. Znalazłam całe mnóstwo niesamowitych wideo i dosłownie padłam z wrażenia. Nie miałam pojęcia, że z kostek domina można tworzyć słowa, modele trójwymiarowe, obrazki i teksty. Myślałam, że z domina da się tylko układać proste rzędy, ale możliwości są o wiele większe”.

Zaraźliwa miłość Lily do sztuki domina doprowadziła do powstania na YouTube kanału, którego oglądalność przekroczyła 256 milionów odsłon.

Ale budowanie konstrukcji z domina nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Hevesh spędziła lata, doskonaląc swoje umiejętności. „Jedną z najtrudniejszych rzeczy, których musiałam się nauczyć, było umiejętne postawienie całości bez przypadkowego rozburzenia jej w trakcie” – mówi Lily. „Naprawdę łatwo można zawadzić o jakiś element, a wtedy rozpada się wszystko i trzeba zaczynać od początku. Rozpracowanie tego i dojście do perfekcji zajęło mi całe lata. Nawet teraz zdarza mi się coś strącić przez przypadek, ale jestem o wiele lepsza niż na początku”.

Pasja młodej artystki wywodzi się z jej dziecięcej obsesji na punkcie klocków Lego. Przerzuciła się na domino, gdy zafascynował ją hipnotyczny proces tworzenia konstrukcji, a następnie obserwowania jak upadają.

Tworzenie każdej struktury wymaga intensywnej koncentracji i cierpliwości, zaś Hevesh doprowadziła ten proces do perfekcji. Jak twierdzi: „Etap projektowania zaczyna się od pomysłu. Jeśli robię projekt tematyczny, tworzę listę rzeczy, które chcę w nim ująć, a następnie staram się wymyśleć, jak przedstawić mój pomysł, używając kostek domina. Mogę zrobić tak zwane pole domina albo model trójwymiarowy, istnieje mnóstwo różnych sposobów, a ja muszę znaleźć ten jeden, który będzie odpowiedni dla konkretnego pomysłu. Następnie zaczynam budować, najpierw konstrukcja, później wszystkie dodatki i drobiazgi wokół niej. Potem tworzę połączenia pomiędzy kostkami, tak by wszystko można było rozburzyć za pomocą jednego elementu. A na końcu po prostu to burzę”.

I chociaż tymczasowość sztuki domina mogłaby zniechęcić niektórych ludzi, Lily celebruje każdą chwilę procesu i ma nadzieję, że jej entuzjazm zarazi również innych.

„Mój cel to dotarcie ze sztuką domina do większej ilości osób” – dodaje. „Chciałabym wciągać w domino dzieci, to w dalszym ciągu nowe hobby, więc zależy mi, by wiedziało o nim więcej ludzi”.

Również Hollywood zwróciło uwagę na młodą artystkę. Jej kompozycje z domina znalazły się w najnowszym filmie z Willem Smithem pod tytułem „Ukryte piękno”.

 

 

Źródło: dailymail.co.uk

Tłumaczenie: Natalia Szpak

Dodaj komentarz