fbpx

Nieśmiertelność istnieje? Te stworzenia mogą żyć… wiecznie!

Czy nieśmiertelność jest możliwa? Po tym eksperymencie jesteśmy chyba coraz bliżej odnalezienia odpowiedzi na to pytanie. „Zacząłem ten eksperyment, by wykazać, że hydra nie może uciec przed procesem starzenia się” – powiedział dr Daniel Martinez, biolog z Pomona College. Po 5-letnim eksperymencie musiał jednak stwierdzić, że był w błędzie. Najwyraźniej niektóre zwierzęta mogą regenerować się bez końca.

Niezwykła regeneracja

Hydry to niewielkie wodne zwierzęta z mackami o podłużnym kształcie – z wyglądu przypominają rurki lub hatifnatów z „Doliny Muminków”. Są tak małe, że trudno je zauważyć w naturalnym środowisku – dorosłe osobniki osiągają zaledwie 10 mm długości. Zainteresowanie biologów wzbudzają od lat – a wszystko dzięki niezwykłej umiejętności regeneracji. Przykład hydr udowadnia, że najprawdopodobniej niektóre zwierzęta są w stanie uciec przed procesem starzenia się.

Płodność na tym samym poziomie

Cykl życia zwierząt można określić poprzez ich poziom płodności. Dr Daniel Martinez, biolog z Pomona College twierdzi jednak, że utrata płodności u hydr nie występuje. Nie dość, że zwierzęta są w stanie regenerować się na poziomie komórkowym w sposób, który u ludzi występuje jedynie w okresie embrionalnym, to jeszcze u starszych osobników płodność jest na poziomie jak u zwierząt z młodszego pokolenia.

Aby potwierdzić swoje odkrycie i sprawdzić, dlaczego tak się dzieje, dr Martinez stworzył 5-letni eksperyment. Stworzył małe wysepki dla 2,5 tys. hydr i zadbał o utrzymanie optymalnych warunków do życia. Okazało się, że śmiertelność zwierząt była bardzo niska – ok. 167 sztuk każdego roku, niezależnie od wieku zwierząt. Co ciekawe, płodność hydr cechowała się stałym poziom – dr Martinez zaobserwował to u 80 proc. osobników.

Mogą żyć wiecznie?

Wniosek? Dr Martinez twierdzi, że jeśli udałoby się zapewnić optymalne warunki dla życia hydr, dbając o stały dostęp do pokarmu i pozbawiając ich środowisko zagrożeń takich jak drapieżniki, zwierzęta te byłyby w stanie żyć wiecznie. Przypomnijmy, że to już kolejne zwierzę, które ma niezwykłą umiejętność regeneracji. Do tego typu należy również meduza z gat. Turritopsis nutricula. Posiada ona umiejętność cofnięcia swojego wieku do stanu tuż przed dojrzałością płciową. Badania zwierząt żyjących pod wodą pokazują, jak niewiele wiemy o faunie w środowisku oceanicznym. Jakie wnioski przyniosą kolejne obserwacje podwodnego świata?

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: National Geographic

 

 

 

Dodaj komentarz