fbpx

Kobieta po 70 latach przerwy wraca na studia

Przerwy w studiowaniu nie są niczym szczególnym, ludzie zmuszeni nieoczekiwaną sytuacją życiową przerywają czasem naukę, aby wrócić na uczelnię, gdy pozwolą na to warunki. Przypadek Joyce DeFauw z USA jest jednak wyjątkowy. Kobieta rozpoczęła studia na Northern Illinois University w 1951 r., czyli 71 lat temu. Chciała skończyć kierunek ekonomia domowa, jednak sytuacja życiowa sprawiła, że zmieniła plany.

Na pierwszym roku akademickim Joyce spotkała w kościele mężczyznę, który skradł jej serce. Próbowała jeszcze kontynuować naukę na kierunku ekonomicznym, ale po trzech latach postanowiła zrezygnować i założyć rodzinę. 90-letnia dziś Joyce odebrała niedawno dyplom ukończenia studiów, które wznowiła trzy lata temu. Swoją historię opowiedziała w wywiadzie dla CNN.

6 dzieci, 17 wnuków, 24 prawnuków

Joyce zrezygnowała z nauki i w 1955 r. wyszła za mąż za Don Freemana Sr. Owocem ich związku była trójka dzieci. Jej ukochany wkrótce zmarł. Joyce po pięciu latach poślubiła Roya DeFauw. Razem mieli sześcioro dzieci, w tym dwie pary bliźniaków. Przez kolejne lata jej rodzina powiększała się i obecnie Joyce ma 17 wnuków i 24 prawnuków.

W 2019 r. Joyce zaczęła myśleć o powrocie na studia. Nie była to łatwa decyzja, ale dzieci zachęciły kobietę do ponownego zapisania się na Northern Illinois University.

— Kiedy dzwoniliśmy do szkoły w sprawie ponownego zapisu, byli zszokowani, gdy usłyszeli, że mówimy o studentce z lat 50 — powiedziała CNN wnuczka Joyce, Jenna Dooley.

Tym razem studiowanie Joyce wyglądało inaczej, zwłaszcza że w 2020 r. rozpętała się pandemia COVID-19. Zamiast więc chodzić do kampusu, aby uczestniczyć w zajęciach, kobieta robiła to za ekranem komputera w domu spokojnej starości.

— To był mój pierwszy komputer — powiedziała DeFauw. — Moje dzieci musiały mnie nauczyć, jak go używać.

W ten weekend Joyce założyła studencką czapkę i togę. Otrzymała dyplom i tytuł Bachelor of General Studies.

Joyce jest wdzięczna, że miała okazję wrócić do szkoły i uzyskać stopień naukowy.

— Miło jest skończyć coś, co zacząłeś — powiedziała. Jej rada dla tych, którzy mogą być w podobnej sytuacji to: „Nie poddawajcie się. Wiem, że to może być trudne, ale wszystko w życiu ma swoje wzloty i upadki”.

Źródło: edition.cnn.com

Dodaj komentarz