fbpx

Sport i sztuka zamiast używek. Ten kraj doskonale radzi sobie z uzależnieniami wśród młodzieży

Styl życia nastolatków w wielu państwach jest synonimem alkoholu, papierosów i używek. Jak poradzić sobie z uzależnieniami wśród młodzieży? Ten kraj zna odpowiedź.

W połowie lat 90. islandzkie nastolatki stanowiły największy procent wśród pijących i palących młodych ludzi w Europie. Dziś Islandia jest w czołówce krajów europejskich, w których styl życia nastolatków jest najzdrowszy! Jak dokonała się ta ewolucja?
Islandzcy naukowcy próbowali odkryć biochemiczny proces, który powoduje uzależnienie. Harvey Milkman, amerykański profesor psychologii, obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Reykjaviku, doszedł do wniosku, że wybór rodzaju alkoholu czy narkotyku zależy od tego, jak organizm człowieka radzi sobie ze stresem.
Okazało się, że istnieje wiele różnych substancji chemicznych, które wywołują w mózgu proces biochemiczny, od którego organizm następnie się uzależnia. Naukowcy następnie szukali działań, które stymulują ten sam proces w mózgu.
Według Milkmana:
Możesz być uzależniony od tytoniu, alkoholu, coca-coli, napojów energetycznych i niektórych pokarmów…. Postanowiliśmy zaproponować nastolatkom coś lepszego.  Stwierdziliśmy, że taniec, muzyka, rysunek czy sport również wywołują w mózgu  proces biochemiczny, który daje ten sam efekt co używki, ale równocześnie jest nieszkodliwym dla zdrowia czynnikiem stymulującym i antystresowym. Dlatego zaproponowaliśmy im bezpłatne kursy doskonalące w dowolnej dyscyplinie sportu lub sztuki, którą chcieliby studiować. Zajęcia w godzinach ponadprogramowych, trzy razy w tygodniu, były specjalnie finansowane przez państwo.
Każdy nastolatek był proszony o uczestnictwo w programie przez trzy miesiące, ale ostatecznie wielu z nich kontynuowało te programy przez ponad pięć lat.”
Aby rozwiązać problem uzależnienia nastolatków od nikotyny i alkoholu, władze musiały również zmienić prawo. Islandia zakazała reklam papierosów i napojów alkoholowych oraz stworzyła specjalne instytucje dla rodziców, którzy we współpracy ze szkołą pomagają uczniom w rozwiązywaniu ich problemów psychologicznych.
Dzięki temu w ciągu ostatnich 20 lat w Islandii  liczba regularnie pijących nastolatków spadła z 48% do 5%, a tych, którzy palą – z 23% do 3%. To naprawdę imponujący wynik.
Islandzcy naukowcy sugerują stosowanie podobnych metod w innych krajach.

Więcej na temat innowacyjnych projektów w Islandii oraz ciekawostki z tego kraju znajdziesz TU.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: Education For Future

One thought on “Sport i sztuka zamiast używek. Ten kraj doskonale radzi sobie z uzależnieniami wśród młodzieży

Dodaj komentarz