fbpx

Co mówi Twoja miednica? Terapia Lowena i 3 skuteczne ćwiczenia rozluźniające

Terapia bioenergetyczna to metoda pracy z ciałem stworzona przez Alexandra Lowena. Polega ona na zintegrowaniu emocji z czuciem w ciele poprzez ćwiczenia fizyczne, dotyk i rozmowę z ciałem. Dorota Jędrasik – psychoterapeutka w nurcie analizy bioenergetycznej wyjaśnia, co symbolizuje miednica i dlaczego praca z nią jest tak ważna.

Miednica symbolizuje ludzką seksualność, naturalną ekspresję ruchową ciała, a także potrzebę przyjemności. Jeśli jest nienaturalnie wycofana lub pochylona do przodu może to oznaczać, że w dzieciństwie wyuczyliśmy się mechanizmów, które miały na celu ukryć nasze potrzeby, lub ochronić się przed kimś, lub przed czymś.

Wycofana miednica jest objawem postawy lękowej. W końcu przód miednicy to miejsce intymne, które z różnych względów musi być chronione. Miednica podkulona, czyli wysunięta do przodu bywa natomiast objawem wyuczonej kontroli – wiąże się ze wstydem i niepewnością.

W żadnym innym obszarze ciała nie spotykamy tak wielu połączeń tkanek i funkcji życiowych […]. Możemy powiedzieć, że miednica to centrum naszego ciała. Energia koncentrująca się i wydobywająca z tego centrum ma wpływ na to, jak funkcjonują nasze nogi, nasz tułów i nasza seksualność – wyjaśnia Dorota Jędrasik.

Problemy z miednicą można naprawić prostymi ćwiczeniami. Nie wymagają one specjalnych umiejętności fizycznych i zajmują jedynie kilka minut. Oto co radzi terapeutka:

Dotknij i poczuj

Polecam położyć ręce na brzuchu oraz na kości ogonowej i poruszyć miednicą w przód i tył. W tym płynnym ruchu rozpoznajmy, który kierunek jest trudniejszy.

Terapeutka radzi, aby zostać w wychyleniu i posprawdzać jakie uczucia nam towarzyszą. Czy są przyjemne, bolesne, niekomfortowe? Obserwuj, ale nie oceniaj. Obserwacja i akceptacja to pierwszy krok do rozpoznania własnych emocji zamrożonych w ciele.

Rozluźnij

Stań na lekko ugiętych nogach i spróbuj rozluźnić zwieracze. U niektórych osób to miejsce jest tak zaciśnięte, że ćwiczenie może sprawić nie lada problem. Innym, nieco łatwiejszym sposobem będzie rozluźnienie miednicy na piłce do ćwiczeń. Usiądź na niej i energicznie podskakuj.

W miarę zwiększania możliwości rozluźniania miednicy można uchylić usta i dodać spontaniczne dźwięki – radzi terapeutka.

Wibracja dna miednicy

Połóż się na plecach i podkurcz nogi do miednicy. Teraz złóż stopy podeszwami do siebie i połóż je przy kroczu. Staraj się rozluźnić całe ciało – ważne, aby brzuch i ramiona były swobodne, rozchyl usta i rozluźnij żuchwę. Przez kolejne minuty (do 10 min.) bardzo powolnymi ruchami zbliżaj do siebie kolana – postaraj się robić to powoli.

Szukamy w tej pozycji przepływu energii, wibracji, czyli drżenia neurogenicznego, które czasami pojawia się spontanicznie – wyjaśnia Dorota Jędrasik.

Miednica bywa miejscem wielu uczuć i przeżyć emocjonalnych – w tym przyjemności cielesnych. Jeśli sprawisz, że będzie rozluźniona, odzyskasz grację ruchu i własną energię seksualną. Ponadto rozluźniona miednica wpływa również na zdrowie nóg, tułowia i dolnego odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz