fbpx

Psy ratownicze otrzymają darmową opiekę medyczną

Psy ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymają bezpłatną pomoc medyczną na Uniwersytecie przyrodniczym we Wrocławiu. Opieką zostaną objęte również czworonogi, które przeszły na emeryturę. Zgodnie z podpisaną umową, świadczone będą między innymi specjalistyczne konsultacje czy badania diagnostyczne.

Wiadomość przekazała podczas konferencji prasowej, Magdalena Szewczyk-Dzido, założycielka Fundacji na Rzecz Psów Pracujących. Kompleksową, darmową, opieką weterynaryjną zostaną objęte psy ratownicze WOPR, GOPR oraz OSP, a także czworonogi ratownicze na emeryturze.

— To dla nas bardzo cenne, ponieważ psy objęte opieką weterynaryjną pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego są psami ochotników, wolontariuszy, którzy za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia. To nasze prywatne psy — powiedziała Szewczyk-Dzido.

Zmiany w prawie

Założycielka Fundacji na Rzecz Psów Pracujących wskazała, że od czasu podpisania poprzedniej umowy z wrocławską uczelnią w Polsce zmieniło się prawo.

— Psy z PSP, z policji i wojska są już objęte leczeniem i emeryturą, a nasze psy nie zostały włączone do tego systemu i nadal za leczenie musimy płacić sami. A więc współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym jest dla nas bardzo pomocna — mówiła Szewczyk-Dzido. Dodała, że psy ratownicze są zdecydowanie bardziej narażone na kontuzję niż inne, domowe czworonogi.

Z pożytkiem dla zwierząt

Prof. Jarosław Popiel, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UPWr, wskazał, że w ramach przedłużonej umowy psy ratownicze służb ochotniczych zostaną objęte opieką specjalistów weterynarzy — kardiologów, neurologów, chirurgów czy stomatologów.

— Te usługi będą świadczone za darmo, a właściciele psów pokryją tylko koszy materiałów i leków, co jest w całości znikomym kosztem — mówił prof. Popiel.

Dodał, że psy ratownicze to szczególna grupa pacjentów.

— Chcemy, by ta współpraca trwała jak najdłużej, ku pożytkowi tych zwierząt — podkreślił naukowiec.

 

One thought on “Psy ratownicze otrzymają darmową opiekę medyczną

Dodaj komentarz