fbpx

W Tatrach stanęła wyjątkowa lodowa świątynia

Już po raz 5 otwarta zostanie Tatrzańska Świątynia Lodowa, mieszcząca się w samym sercu słowackich Wysokich Tatr. Lodowy kościół z elementami przyrody tatrzańskiej, zbudowany został na Hrebienoku koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m.

Budowa bazyliki trwała 2 tygodnie, a jej wykonawcami są rzeźbiarze ze Słowacji, Czech oraz Hiszpanii. Głównym architektem tegorocznego projektu jest Słowak Adam Bakoš. Do wzniesienia świątyni użyto aż 1440 brył lodu o łącznej wadze 190 ton. To dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Podczas budowy lodowej świątyni rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus 7 stopni Celsjusza pod specjalną kopułą chroniącą lodowe dzieła przed kaprysami pogody, w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura.

W tym roku motywem przewodnim projektu jest „Hołd rodzinie”. Autorzy inspirowali się światowej sławy katalońskim projektantem Antonim Gaudi i jego dziełem rzymskokatolicką bazyliką Sagrada Familia w Barcelonie.

Ubiegłej zimy lodową świątynię odwiedziło ponad 220 tysięcy osób. Była czynna przez 146 dni. Podobnie jak w poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i spotkania. Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz