fbpx

NASA naprawiła kreta marsjańskiego, każąc mu walnąć się łopatą

Ludzkość przez ostatnie tysiąclecia dokonała ogromnego skoku  technologicznego, o którym nawet nie śniło się naszym przodkom. Jednak czasem stare metody okazują się niezawodne. Stało tak w przypadku jednego z największych ludzkich osiągnięć technologicznych – marsjańskiego łazika InSight, którego udało się uratować dzięki “walnięciu łopatą”!

Łazik InSight wysłany został na Marsa w celu badania tamtejszej gleby. Podczas wykonywania jednej z misji “kret” napotkał jednak nieoczekiwane problemy. Gleba na Marsie okazała się bardziej zbita niż przewidywali naukowcy, co spowodowało że sonda kopiąca, działająca jak młot pneumatyczny, utknęła w gruncie i nie dawało się jej wyciągnąć.

Po kilku nieudanych próbach wydostania jej na powierzchnię, naukowcy z NASA musieli wykazać się kreatywnością. Inżynierowie przygotowali plan który zakładał, że sonda uderzy się łopatą, aby się uwolnić. Wykonanie tego manewru symulowano przez kilka miesięcy, ostatecznie ruch zakończył się powodzeniem i zmotywowany łopatą kret wydostał się z pułapki.

Ze wstępnych ustaleń wynika że sonda jest sprawna i może kontynuować misję.

Źródło: futurism.com

Dodaj komentarz