fbpx

Po 2 latach miliony osób znów zobaczą całkowite zaćmienie Księżyca

Po 2 latach miliony osób będą mogły zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. I choć tym razem nie będzie ono widoczne z Polski, nie oznacza to, że u nas nie będzie czego podziwiać. W tym samym dniu, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, naturalny satelita Ziemi pokaże się w innym wyjątkowym wydaniu.

26 maja, o godz. 10:47 czasu środkowoeuropejskiego, nastąpi zaćmienie Księżyca, które będzie trwać 5 godzin 2 minuty. Natomiast czas trwania całkowitego zaćmienia wyniesie 14 minut.

Jak informuje TVN Meteo, to wyjątkowe zjawisko będą mogły oglądać jedynie osoby przebywające na terenie wschodniej Australii, Nowej Zelandii oraz wyspach Oceanii. Częściowe zaćmienie będzie widoczne w zachodniej części Australii, w Azji Południowo-Wschodniej oraz głównie w zachodnich regionach Ameryki Północnej i Południowej.

Jeśli niebo będzie bezchmurne, to w nocy 26 maja ujrzymy z Polski superpełnię – tak jak miało to miejsce w nocy z 26 na 27 kwietnia. „Pełnia Księżyca 26 maja będzie tak zwaną superpełnią, drugą i zarazem ostatnią w tym roku. Oznacza to, że nasz naturalny satelita znajdzie się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie” – przekazuje TVN Meteo. Podczas superpełni Księżyc będzie większy i jaśniejszy niż zwykle.

 

Źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz