fbpx

Ekologiczne samoloty? NASA chwali się nowym projektem

Sustainable Flight Demonstrator to projekt, który pomoże Stanom Zjednoczonym osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto z lotnictwa w ciągu najbliższych dekad. W ramach projektu twórcy zapowiedzieli stworzenie pierwszego w pełni ekologicznego samolotu.

Projekt Sustainable Flight Demonstrator został opracowywany wspólnie z Boeingiem, a jego celem jest stworzenie wąskokadłubowego modelu samolotu ekologicznego, dzięki któremu uda się osiągnąć zerową emocję dwutlenku węgla netto do roku 2050. Maszyna będzie potrzebować o 30 proc. mniej paliwa niż typowy samolot pasażerski, co pozwoli o tyle samo ograniczyć emisję substancji szkodliwych do atmosfery.

Naszym celem jest, aby partnerstwo NASA z Boeingiem w celu wyprodukowania i przetestowania pełnowymiarowego demonstratora pomogło doprowadzić do powstania przyszłych komercyjnych samolotów pasażerskich, które będą bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa, z korzyścią dla środowiska, przemysłu lotniczego i pasażerów na całym świecie — wyjaśnił administrator NASA – Bill Nelson – podczas konferencji prasowej.

Ten innowacyjny model samolotu pasażerskiego będzie cechować się wyjątkowo długimi i wąskimi skrzydłami wzmocnionymi kratownicą. Zabieg ten pozwoli zredukować koszty ekologiczne, bez utraty innych korzyści podróży Boeingiem. Twórcy zapowiedzieli, że pierwszy lot testowy odbędzie się w 2028 r. a w planach jest podbicie połowy rynku komercyjnego.

Jak poinformowano na konferencji – w ciągu najbliższych siedmiu lat, projekt będzie wymagał nakładu 1 mld 150 mln dol., z czego 425 mln dol. pokryje NASA, a pozostałe 725 mln dol. – Boeing.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: komputerswiat.pl oraz  nasa.gov/sfnp/

Zdjęcie główne: nasa.gov

Dodaj komentarz