fbpx

Ćwiczenia fizyczne wyciszają chroniczny stan zapalny. Badanie z Duke University

Naukowcy z Duke University zaobserwowali, że podczas ćwiczeń fizycznych komórki mięśniowe na własną rękę prowadzą działania przeciwzapalne. Odkrycie oznacza, że ruch fizyczny może przynosić znacznie więcej korzyści niż do tej pory sądzono – nie tylko chroni przed chorobami, ale również leczy ze wczesnych stanów zapalnych, które mogły inicjować choroby.

 

To, że ruch jest zdrowy nie trzeba nikogo przekonywać. Regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych podnosi odporność, poprawia kondycję organizmu i wydolność płuc, poprawia metabolizm oraz chroni przed otyłością i chorobami sercami. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Duke University udowadniają, że oprócz tego ćwiczące mięśnie mogą przeciwdziałać aktywności prozapalnych cytokin – o nazwie interferon gamma –  i w ten sposób powstrzymywać chorobę zanim ta się rozwinie.

– W trakcie aktywności fizycznej w naszych organizmach zachodzi wiele procesów. Trudno jest wyizolować te systemy i komórki, by stwierdzić, co dokładnie robią w ciele ćwiczącej osoby – wyjaśnił Nenad Bursac, profesor inżynierii biomedycznej z Duke University.

Jednocześnie też badacze mieli pewność, że chroniczne choroby zapalne powodują atrofię mięśni, jest to widoczne zwłaszcza w takich chorobach jak reumatoidalne zapalenie stawów czy sarkopenia. W laboratorium zastosowali modułową platformę mięśniową, dzięki której mogli dowolnie mieszać ze sobą badać różne typy tkanek i komórek i sprawdzać jak reagują na kontakt z interferonem gamma.

– W tym przypadku odkryliśmy, że podczas ćwiczeń fizycznych komórki mięśniowe na własną rękę prowadzą działania przeciwzapalne – dodał Nenad Bursac.

– Nie tylko potwierdziliśmy, że interferon gamma działa przede wszystkim za pośrednictwem specyficznego szlaku sygnałowego, ale wykazaliśmy, że komórki ćwiczących mięśni mogą bezpośrednio przeciwdziałać prozapalnemu szlakowi sygnałowemu, niezależnie od obecności innych typów tkanek czy komórek – powiedział autor opublikowanego badania, Zhaowei Chen.

To pierwsze tego typu badania, w których zaobserwowano, jak kurczące się mięśnie reagują na interferon gamma. Bardzo możliwe, że kolejne eksperymenty wykażą również inną tego typu aktywność ochronną.

Wykazaliśmy istnienie nowego autonomicznego mechanizmu przeciwzapalnego w ćwiczących mięśniach, w który to mechanizm zaangażowany jest szlak sygnałowy JAK/STAT1 –  podsumowują autorzy badania w Duke University.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: kopalnia wiedzy.pl

 

 

 

Dodaj komentarz